Kahvaltı sofralarının vazgeçilmezlerinden olan zeytin, seçimi oldukça zor bir meyvedir. Ülkemizde birçok çeşidi bulunur ve en iyisini, doğalını bulmak oldukça zordur.

zeytin_nedir

Meyvesi gibi zeytinin yağı da oldukça faydalıdır. En zararsız meyve olarak tabir edilir. Sınırsızca tüketilebilir, sağlık için çok faydalı bir meyvedir. Zeytin ağaçları ülkemizde genellikle Akdeniz ikliminin etkili olduğu Ege bölgesi ve Akdeniz bölgelerinde yetiştirilir.

Ağaçların meyve vermesi uzun yıllar alsa da meyve verdikten sonra ömrü oldukça uzundur. Zeytin ağaçlarının sadece meyvesinden faydalanılmaz. Yaprakları da çok faydalı bitki çayı olarak tüketilmektedir.

Sağlıklı beslenenlerin, kilo vermek isteyenlerin büyük yardımcısı olan zeytin, kahvaltılarda 10-15 adet kadar tüketilebilir. Faydalarını görebilmek için doğal olanını bulmanız yararınıza olacaktır. Markette satılanlar yerine doğal yetiştirme alanlarından temin etmeye çalışabilirsiniz. Zeytinyağı satın alırken de aynı özeni göstermeyi ihmal etmemelisiniz.

Zeytin Nedir?

Kahvaltı soflarında, salata süslemelerinde sık sık kullanılan zeytin, bir meyve türüdür. Akdeniz iklimi etkisi altında olan bölgelerde yetişen, zeytingiller familyasına ait olan zeytin, her yaştan kişiler için çok faydalıdır. İçeriğinde birbirinden farklı, onlarca faydalı vitamin ve mineraller içermektedir.

Zeytinin Özellikleri Nelerdir?

Zeytin ağacı, uzun boylu, yaklaşık olarak 10 metreye kadar uzayabilen, çok sık dalları olan, senenin tüm zamanı yeşil yapraklı kalan bir ağaçtır. Ağacın gövde kısmı kalıncadır. Bu kalın ve gri gövde ağacın yaşlanmasıyla beraber çatlamaya başlar. Zeytin ağaçları 2000 yıl kadar yaşayabilmektedir. Bahar mevsiminin sonlarında yaprakların civarında seyrek salkımlar şeklinde küçük sarımtırak renkte, kokusu olan çiçekler açar. Bu çiçekler yağlı ve etli bir meyve verirler. Meyve öncelikle yeşil renktedir ve olgunlaştıkça parlak siyah bir renge bürünür. Zeytin denen bu meyvenin içinde sert bir çekirdeği de vardır. Zeytin ağaçlarının odunları çürümeye karşı çok dayanıklıdır.

Zeytinin Faydaları Nelerdir?

Besleyici maddeleri bol miktarda içeren besinlerden bir tanesidir. Zeytin içinde bolca protein, sağlıklı yağ, A.E ve C vitaminleri beraberinde kalsiyum, kükürt, klor ve magnezyum mineralleri bulunmaktadır. Tüm bu vitamin ve mineraller kalp sağlığı için faydalı ve gereklidir. Zeytin, yaşlanmanın belirtilerini geciktirme özelliği ile bilinir. Cilde, içindeki sağlıklı yağlarla güzellik vermektedir. Hem cilt sorunu olan hem de yaşlılık belirtisi olan kırışıklığın giderilmesini sağlar. Cilde olumsuz etkisi olan makyaj kimyasallarının etkisinin azalmasına yardımcı olur. Vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri karşılayarak eksikliklere bağlı saç dökülmelerini, kepeği engeller.

Türkiye’de Yetişen Zeytin Çeşitleri

Türkiyezeytin yetiştiriciliği açısından oldukça zengin bir ülkedir. Ülkemizde yetişen belli başlı zeytin türleri şunlardır;

 • Edremit (Ayvalık) Zeytini: Çanakkale’de, Ege Bölgesi’nde Körfez çevresinde ve İzmir’de, Akdeniz kıyısında Adana ve Antalya’dan Mardin’e kadar uzanan topraklarda yetiştirilmektedir. Bu bölgelerde yetişen Edremit zeytininin yağı hem kimyasal açısından hem de duyusal açıdan birinci sıradır. Bu zeytin türü soğuğa belli dereceye kadar dayanıklı olabilmektedir
 • Büyük Topak Ulak Zeytini: Genellikle Akdeniz’in doğusunda ve Güneydoğu Anadolu civarında yetişmektedir. İskenderun, Erdemli, Tarsus, Anamur, Seyhan civarında yetiştiriciliği yapılır. Yeşil çizme zeytin olarak satılır ve iridir ve tadı da lezzetlidir. Soğuk havalara ve kuraklığa karşı çok hassasiyetli değildir.
 • Çakır Zeytin: İzmir ve civarında yetişen bir zeytin türüdür. Özellikleri bakımından 5.sırada yer alır. Bu yörenin zeytini yeşil sofralık zeytin olarak da kullanılır.
 • Çekişte Zeytini: İzmir’in Kiraz, Ödemiş ve Torbalı ilçelerinde, Aydın’ın Nazilli ve Yenipazar ilçelerinde yetiştirilir. Yetiştirildiği bölgelerde yeşil kırma zeytin olarak kullanılır. Verimli ağaçları vardır ve soğuğa karşı hafif dirençlidir.
 • Çelebi Zeytin: Bursa’nın Orhangazi, İznik ilçelerinde, Kocaeli’nin merkezinde ve Gölcük ilçesinde yetiştirilmektedir. Yeşil sofralık zeytin olarak kullanılmaktadır. Meyveleri oldukça iridir. Ağacı soğuğa karşı çok duyarlı değildir.
 • Domat Zeytini
 • Edincik Su Zeytini
 • Eğriburun Zeytini
 • Erkence Zeytini
 • Gemlik Zeytini
 • Halhalı Zeytini
 • Kalembezi Zeytini
 • Kilis Zeytini