Zencefilin anavatanı Asya’ya uzanan tropikal bölgelerdir. Özellikle Avustralya, Çin, Brezilya, Jamaika, Hindistan, Afrika ve ABD ‘nin tropikal alanlarında yetiştirilebilmektedir.

Günümüzde bitkilerle tedavilere yönelik ciddi bir eğilim başlamıştır. Bu nedenle çok tüketilmeye başlanan zencefil, çeşitli birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Yakın zamanlarda da yemeklerde baharat olarak tüketilmeye başlanmıştır. Kurutulup öğütülerek toz haline getirilmiş zencefilin kökleri tatlı, pasta, ekmek, şarap gibi bazı alkollü içeceklerin yapımında kullanılmaktadır. Zencefil bitkisi ekildikten 20 ay sonrasında hasat edilmektedir. Genel olarak sonbaharda yaprakları solup döküldükten sonra kökleri sökülmek suretiyle çıkarılır.

Kökleri çıkarılan zencefilin dış kabuğu soyulur, bir gece soğuk suda bekletilir ve güneşte kurumaya bırakılmaktadır. Zencefil bitkisinin kullanılan alanı toprak altında kalan kök kısımlarıdır. Faydalı bileşenlere sahip kök kısımları, çay olarak demlenerek tüketilebilir. Öksürük ve soğuk algınlıklarında oldukça etkilidir.

zencefil_nedir-1110x400

Zencefil Nedir?

Zencefilgiller familyasına mensup, 2 metre boya kadar ulaşan, çok yıllık bir bitki türü olan zencefil ülkemizde yetişmemektedir. Bitkinin gövdesi boruyu anımsatan bir görünüme sahiptir. Çiçek koçanı ise 6 cm civarında bir büyüklüğe sahiptir. Görünüş açısından kozalağa benzemektedir. Zencefilin anayurdu Asya’nın Güneydoğusudur. Günümüzde ise Malezya, Hindistan ve bazı tropikal alanlarda yetiştirilmektedir. Bileşeninde zingiberol, fellandron, sineol sitrali, uçucu yağlar ve nişasta bulunmaktadır. Ayrıca yapışkan formdaki bitki sıvısı ve reçine bakımından da zengin bir bitkidir.

Zencefilin Faydaları Nelerdir?

Zencefil özellikle kış aylarında tüketildiğinde grip, soğuk algınlığı ve nezle gibi hastalıklara iyi gelmektedir. Soğuk algınlığına ya da çeşitli nedenlere bağlı mide bulantılarına da iyi gelir. Genelde mide bulantısı ile beraber görülen baş dönmelerinin de kesilmesini sağlar. Vücuttaki şişkinlik, hazımsızlık ve gaz şikâyetlerini azaltan zencefil, bununla beraber kas ağrılarını, romatizma ağrılarını ve kronik ağrıları hafifletmektedir. Öksürüğün giderilmesinde ve solunum yollarının açılmasında oldukça etkilidir. Kadınlarda regl dönemlerinde görülen ağrıların hafifletilmesinde etkili bir bitkidir.

Mide bulantıları üzerinde etkili olduğundan söz etmiştik. Özellikle hamilelikte görülen kusmalar, kemoterapi etkisi ile görülen kusmalar ve deniz, araç tutması gibi nedenlerle yaşanan kusmalar zencefil sayesinde önlenebilmektedir.

Zencefil Nasıl Kullanılır (Tüketilir)?

Zencefil bitkisi genellikle çay olarak tüketilmektedir. Ancak yağ ya da toz halinde de satılmaktadır. Çay olarak tüketmekte zorluk çekerseniz bu yöntemleri de deneyebilirsiniz. Zencefil çayını doğru hazırlamak, faydalarını görebilmek açısından önemlidir. 4 bardak ölçü ile çay hazırlarken; 4 santimetre uzunluğa sahip zencefilin kabuklarını iyice temizleyin. 4 bardak olarak hazırladığınız, klorsuz hazır suyu kaynatın ve zencefili ince dilimler haline getirdikten sonra suyun içine ilave edin. Tencerenin kapağını kapalı tutarak, kısık ateş üzerinde 20 dakika kadar beklettikten sonra yalnızca su kalacak şekilde süzün. Ilık olarak tüketmelisiniz. Çayınıza tat katmak için içerisine limon dilimleri ya da bal ilave edebilirsiniz.

Zencefilin Tarihteki Yeri

Hint, Arap ve Asya topraklarında, bitkisel şifa amacıyla geleneksel olarak, binlerce yıldır kullanılmaktadır. Birçok hastalığın çaresi olarak görülmüş ve uygulanmıştır. Çin’de mide rahatsızlıklarında, ishal gibi durumlarda tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Yemeklerin içerisinde kullanılmaya 13.yüzyılda başlanmıştır. Avrupa’ya tüccarlar tarafından getirilmiştir ve özellikle de mide hastalıkları tedavisinde kullanılmıştır.

Zencefilin Yan Etkileri Nelerdir?

Zencefil bitkisinin çayı çok nadir olarak yan etkiler göstermektedir. Bazı kişilerde aşırı kullanımı ishale, göğüs bölgesinde yanma hissine ve ağız içerisinde tahrişlere sebebiyet verebilir. Safra taşı problemi olanların zencefil çayını içmeden önce mutlaka doktorlarına danışmaları gerekir. Kanın pıhtılaşmasında yavaşlamaya neden olduğu için cerrahi operasyonlar öncesinde ve operasyon sonrasında kullanılmaması gerekir. Kalp ve şeker hastalıkları gibi ciddi hastalıkları olanlar, her bitkide olduğu gibi zencefil tüketiminde de tedbirli olmalı ve öncelikle doktorlarıyla görüşmelidirler. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde bebeklere etki edeceği için tüketilmemesi uygundur. Çünkü hamile ve emziren bayanlarla ilgili bir araştırma söz konusu değildir.