cardboard-2

Online video sitesi deyince ilk akla gelen Youtube, yeniliklerle kullanıcılarına hizmet etmeye devam ediyor. Youtube VR 360 sanal gerçeklik, video izlemede çığır açacak cinsten. Özellikle mobil cihazlarda kullanılan ve videonun içerisinde 360 derece hareket etmemizi sağlayan bu özellikle kullanıcılar izledikleri videodan büyük keyif almaktadır. Pratikte bu kadar basit bir yorum ile sizlere aktardığımız bu özellik, hiç de yabana atılmayacak bir bilgi birikimi gerektirmektedir. Dünyada yaygınlaşmaya başlayan, Youtube VR 360 sanal gerçeklik nedir? Youtube VR 360 sanal gerçeklik nasıl kullanılır? Hangi videoları 360 sanal gerçeklik özelliği ile yükleye biliriz? bizde sizler için araştırdık…

2005 yılında bir hayvanat bahçesi videosu ile sanal dünyaya adım atan Youtube, bugün kendi alanında dünyanın bir numarası olma özelliği taşımaktadır. Bunu durmak bilmeyen yeniliklerine bağlamak mümkün. Video yükleme ile başlayan serüven, izlenme sayılarına göre adminlere para vermesi, 4k ya varan görüntü kalitesinde video yükleme, yabancı dillere alt yazı ekleme gibi yeniliklerin yanında, Google’nin bu yıl başlattığı Youtube VR 360 sanal gerçeklik özelliği ile de video izleme konusunda nerelere gelineceği konusunda hayalleri zorlamaktadır.

Bugünkü konumuz olan youtube VR 360 sanal gerçeklik nedir? Nasıl kullanılır?

Özellikle Android telefonlarda izleme imkanı bulduğumuz youtube VR 360 sanal gerçeklik henüz çok yaygın olmamakla birlikte sanal alemin gözdesi. Youtube’de 100 civarında olan olan bu tarz videolar, tıklanma rekorları kırmaktadır. Panaromik fotograflardan aşina olduğumuz 360 derecelik açıları bu kez videoda izlemekteyiz. Peki nasıl? Android uygulaması olan mobil cihazınızdan Youtube kanalına girdiğinizde profilinizin altındaki bölümden 360* video seçeneğine tıklayarak bu videolara ulaşabilir. Yada arama bölümüne 360 video yazarakta ulaşabilirsiniz. Aynı şekide PC’nizden izlemek isterseniz Youtube’nin arama seçeneklerinden faydalana bilirsiniz. PC’de mouseye basılı tutarak videoyu 360 derece çevirerek her açıdan videoyu izleme imkanı sağlarken, mobil cihazlarda bunu cihazınızı döndürerek yapabilirsiniz.

VR 360 sanal gerçeklik videoları nasıl yüklenir?

360* videolar çekmek günümüzde pek kolay değil. Google tarafından 3D yazıcısı sayesinde üretilen kameralar ile bu çekimler yapılmaktadır. Youtube’de yüz binlerce tık alan VR 360 sanal gerçeklik videoları video izleme keyfi sunarken adminlerinede hatırı sayılır paralar kazandırmaktadır…

Cardboard ile VR 360 sanal gerçeklik videoları izleme…

Google’nin ürettiği Cardboard gözlükleri farklı bir perspektiften görüntüleri izlmekete mümkün, karton gözlük anlamına gelen Cardboard gözlükleri takarak video içinde adeta kaybolmak mümkün. Ülkemizde 30 tl’den 150 tl’ye kadar fiyatı bulunan Cardboard’lara ulaşmak mümkün.

Peki nasıl izlenir?

* Mobil cihazınızı Cardboard’da monte edin.

* Mobil cihazınızdan Youtubeyi açarak 360* video açın

* Seçilen videoyu oynatın, çıkan Cardboard işaretine tıklayın

* Ekranın ikiye bölündüğünü gördüğünüzde mobil cihazınızı Cardboard’a takın

* Gözlüğünüzden videonun etrafına bakın