Yoğurt nedir? Yoğurt nasıl yapılır? Yoğurt üretimi ve yoğurt bakterileri hakkında bilgi.

Sütten mayalanma ile elde edilen önemli ve çok değerli bir besin maddesidir. İnek, koyun, keçi, manda sütünden yapılır. Yoğurt yapmak için süt önce kaynatılır. Sonra ılık hale gelinceye kadar soğutulur. Bu süte maya olarak bir miktar yoğurt katılır. Mayalanmayı yapan mikroorganizmaların başlıcaları “Bacillusacidi lactici”, “streptococcus thermophilus” ve “basillus bulgaricus”‘dur. Yoğurdun özel kokusunu bacillus bulgaricus verir.

Yoğurtta %3,1 protein, %2,6 yağ ve %4,6 karbonhidrat vardır. 100 gram taze toğurt 56 kalori içerir.

Sıcak iklimlerde ve bilhassa soğutma tesisatı bulunmayan yerlerde sütü saklamaya imkan yoktur. Yoğurt süte göre çok dayanıklı bir besin maddesidir. Yoğurt yapımında sütün öncelikle kaynatılmış olması, sütle gelmesi muhtemel hastalık mikroplarının yok edilmesini sağlar. Ayrıca yoğurdun sonradan bulaşabilecek çeşitli mikropların üremesine uygun bir ortam olmadığı üstelik bunlardan birçoğunu öldürdüğü (bakterisit etki) de tecrübelerle anlaşılmıştır.

Bakterileri öldürücü etki yoğurtta bulunan organik bir asitten (laktik asit) ileri gelmektedir. Değerli besin elemanlarını içinde bulundurması, sağlık bakımından temiz ve sindirim sistemi için uygun bir besin maddesi olması, yoğurdun her yaşta, hastalık ve sağlıkta kullanılmasını faydalı kılmıştır.