Son zamanlarda bitkilerle tedaviye dönüşle beraber birçok bitki çayı yeniden hayatımıza girdi. Birçok faydası olan yeşil çay ise her zaman en çok tercih edilen çaylar arasındadır.

yesil_cay_nedir-1110x400

Kimileri siyah çay tüketmek yerine yeşil çay tüketmeyi tercih etmiştir. Günde bir fincan içmek bile şifa niteliğinde olan yeşil çayın sağlık için olumlu etkilerinden faydalanmaya yetebilmektedir. Günlük yeşil çay içimini alışkanlık haline getirmek herkes için faydalı olacaktır. Özellikle zayıflamak isteyenler, çay olarak yeşil çayı tercih edebilir. Yeşil çayın hasat edilmesi ve yetiştirilmesi siyah çayla benzerlik gösterir. Tek farkları oksijen tepkimeleridir. Her ikisinde de kafein ve antioksidan bulunur ama yeşil çayda daha fazla antioksidan daha az kafein bulunmaktadır.

Yeşil çayın da kendi arasında çeşitleri bulunuyor. Bunlar tamamen yetiştirilme alanıyla ilgilidir. Tat bakımından aralarında ciddi bir fark olmasa da, yeşil çayın çeşitlerini denemekte fayda vardır.

Yeşil Çay Nedir?

Camellia sinensis yapraklarından elde edilebilen bir çay türüdür. Yine aynı bitkiden siyah çay da elde edilmektedir. Ancak siyah çay için yapraklar yavaşça kurutulur. Yeşil çayda ise yapraklar toplanınca vakit kaybedilmeden kavrulup hızla kurutulması sağlanır. Bu durumda siyah çayla oksijen tepkimeye girerken, yeşil çayda bu tepkimeye müsaade edilmez.

Yeşil Çayın Çeşitleri Nelerdir?

Kendi içerisinde 2’ye ayrılan yeşil çay, bu iki kategori altında da farklı çeşitlere sahiptir. Japon yeşil çayları ve Çin yeşil çayları olmak üzere iki temel kategorisi olan yeşil çayın toplamda 10’dan fazla çeşidi mevcuttur. Japon yeşil çayları; gyukuro, matcha, sencha, kamairicha, bancha. Çin yeşil çayları; gunpowder, imperial young hyson, twankay, hyson skin, sowmee.

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Yeşil çayın en çok kansere karşı önleyici etkisi dikkate alınmış ve araştırılmıştır. Güçlü antioksidanları sayesinde bunu yapabilmesi mümkündür. Ancak unutulmamalı ki yeşil çay kullanımı ile ilgili araştırmalar çoğunlukla yeşil çayı günlük tüketen Asya ülkelerinde yapılmaktadır. Bütün bilim çevrelerinin ortak düşünceye sahip olduğu nokta ise yeşil çayın güçlü bir antioksidan etkisine sahip olduğudur. Bu etkiler çeşitli hastalıklara karşı koruyucu, yayılmayı önleyici ve destekleyici tedavide etkili olmaktadır.

  • Yeşil çay ile zayıflama: Metabolizmayı hızlandıran yeşil çay zayıflama konusunda oldukça yardımcı bir bitkidir. Antioksidanlarıyla yağların parçalanmasını sağlarken; birikmesini de engellemektedir. Özellikle bel bölgesindeki yağlanmalar üzerinde etkilidir. Ancak sadece yeşil çay tüketmek zayıflamak için yeterli olmayacaktır. Beslenmeye dikkat etmek ve egzersizle bunu desteklemek gerekir.
  • Hipertansiyon ile yeşil çay: Böbrek tarafından salgılanan ve yüksek tansiyon sorununun ana sebeplerinden olan anjiyotensin enziminin etkilerini, yeşil çay hafifletebilmektedir. Bununla beraber kan basıncı normal seviyede seyrettiğinden kalp krizi ve ani inme riskini de düzenli olarak tüketilen yeşil çay ile engellemek mümkündür.
    Yeşil çayın yüksek antioksidanı: İçinde bulunan, kateşin isimli güçlü antioksidanlar, DNA hasarı, kan pıhtılaşması, kanser gibi ciddi hastalıklardan korunmak amacıyla serbest radikallerin vücuttan atılmasını sağlamaktadır.
  • Kolesterol ile yeşil çay: Damar tıkanıklığına sebebiyet veren kötü kolesterol LDL’nin birikmesini engelleyen yeşil çay bunun yanında tromboz diye bilinen anormal kan pıhtılaşmalarının neden olduğu damar tıkanıklığını da önleyebilir.
  • Kanser ile yeşil çay: Günde 2 bardak tüketilen yeşil çay, kanser gelişimini engellemektedir. Bu bilgiler araştırmalarla sabitlenmiştir. Japonlar ve Çinliler üzerinde yapılan bir araştırmada ise günde 2 fincan yeşil çay tüketmenin akciğer kanserine yakalanma riskini %18 oranında azalttığı tespit edilmiştir.
  • Dişler ile yeşil çay: Diş çürümelerinin temel nedeni dişte biriken plaklar ve plakları oluşturan bakterilerdir. Düzenli yeşil çay tüketmenin bu plakların oluşmasını azaltabileceği tespit edilmiştir.

 

Yeşil Çay Nasıl Kullanılır?

Genellikle çay olarak tüketilir. Bunun için doğru demlemek çok önemlidir. Bir fincan yeşil çay yapmak için bir çay kaşığı yeşil çay yeterli olacaktır. Suyu kaynatın ve ocağı söndürdükten sonra 4-5 dakika bekleyin. Ardından yeşil çayı ilave edin. 2-3 dakika demleyin ve süzün. Ilık olarak tüketilmelidir.

Yeşil Çayın Yan Etkileri Nelerdir?

Kalp hastası olanlar, yüksek tansiyonu olanlar, böbrek ve karaciğer hastalıkları olanlar yeşil çay tüketmemelidir. Çeşitli hastalıkları bulunanların doktorlarına danışmaları en doğrusudur. Hamile ve emziren kadınların da tüketmemesi doğru olacaktır. Aşırı tüketildiğinde sinirlilik, uykusuzluk, çarpıntı gibi etkilere neden olabilir.