Çevreyi değiştirme amaçlı yola çıkan Hubbub, Londra sokaklarını temiz tutabilmek için yere çöp atmamayı eğlenceli bir oyun haline getirdi.

cop-110915Bir İngiliz organizasyonu olan Hubbub’ın sokaklara çöp atılmasının önüne geçmek için hazırladığı #neatstreets isimli kampanyada izmarit ve sakız gibi her gün onlarcası sokaklara atılan çöpler oyunun bir parçası olmuş. Bu anlamda hem bilinç oluşturmak hem de insanları eğlendirirken çevreyi temiz tutmalarını sağlamak için çeşitli oyun araçları tasarlanmış.

Commonworks iş birliği ile gerçekleştirilen kampanyada, sokaklara yerleştirilen konteynerlerde sağlı sollu iki bölüm yer alıyor. Hemen üzerlerinde de “Dünyanın en iyi oyuncusu kim? Lionel Messi mi, Cristiano Ronaldo mu?”, “Bu seneki Ashes Kriket Kupası final maçını kim kazanır? İngiltere mi, Avustralya mı? ” gibi can alıcı sorular bulunuyor. Oy vermek isteyenler sigara izmaritlerini konteynerin içine atıyorlar. İzmariti içine atınca müzik çalan çöp kutuları da bu oyun için yapılan tasarımlardan bir tanesi.

Yerlere atılan sakızlar için farklı bir oyun tasarlanmış. Sokaklara yerleştirilen kocaman panoların üzerindeki “Her yıl sokaklara atılan sakızları temizlemek ne kadara mal oluyor?”, “Londra’nın batısında her yıl 6 ton çiğnenmiş sakız sokaklara atılıyor. Bu, 8 kırmızı telefon kulübesiyle aynı ağırlığa sahip.” gibi soru ve bilgilerin yanında bulunan şifreli alandaki noktalara sakızlarını yapıştıranlar, yazı ve görselleri ortaya çıkarmış oluyorlar. Yine farkındalık yaratmak için yapılan bu oyun da, bir nevi sokak sanatı özelliği taşıyor diyebiliriz.

Hubbub daha önce de sigara izmaritleriyle ilgili değişik çalışmalar ortaya koymuştu. İnsanlarda farkındalık yaratmak ve ilgilerini çekmek için çöp konteynerlerinin yanına devasa sigara izmaritleri bırakmış, yerlere devasa boyutlarda maket izmaritler yerleştirmişti. Bakalım, yerlere çöp atılmaması için başka ne gibi çalışmalar gerçekleştirilecek.