Yeni Türkiye potansiyeli (gücü) keşfet’ logosu detaylı incelemesi

Motifler
Türkiye logosu 8 temel geleneksel motifin bir araya gelmesi ile oluşuyor. Logo içerisinde yer alan her motif, yükselen Türkiye’nin ayrı bir değerini temsil ediyor.

Logotype
En eski İslami el yazısı olan Kufi ve Türkiye’nin karakteristik kilim sanatı, artık tek bir formda modernizmi ve özgünlüğü başarıyla buluşturuyor.

Türkiye versiyonu
Turkey-Discover the potential logosunun elbette Türkiye versiyonu da tasarlandı.

Monogram
Logonun bir diğer kullanım şekli ise, logonun ilk harfi olan “T” ile monogram yaratmaktır. Tek harflik bu versiyon, konseptin gücünü yansıtan bir ikona dönüşür. Ancak bu seçenek, küçük ve limitli malzemelerde tercih edilmeli, kitle iletişim ve reklam çalışmalarında kullanılmamalıdır.

Ölçeklendirme
Küçük kullanımlarda logonun desensiz yani “düz (solid)” hali kullanılır. Ana logo en fazla 30 mm’ye küçülebilir. 15 mm – 30 mm arası büyüklüklerde ise “düz (solid)” logo kullanılır. Ne ana logo ne de düz (solid) logo, 15 mm’den daha küçük bir boyutta kullanılmaz.

Slogan
“Discover the potential” yani “Gücü keşfet”, Türkiye’den dünyaya uzanan güçlü bir çağrı niteliğinde. Türkiye, yüzlerce yıllık ticari ve kültürel birikiminden esinlenen bu çağrıyla sahip olduğu potansiyele uzmanlığı, endüstriyel kapasitesini ve güvenilir teslimat anlayışını eklediğinde başaracaklarının ipuçlarını veriyor.

Kaynak: Papagan.co