Yaz sıcaklarının iyice bastırdığı günlerde, hafif beslenmek ve serinlemek için birebir olan soğuk çorba tariflerini sizin için derledik.

Soğuk çorba denilince, dünya mutfakları arasında ilk akla gelenlerden birisi İspanya’nın vazgeçilmez lezzetlerinden gazpaço. İspanya’da yaz aylarında özellikle çok tüketilen bu çorba, besin değerleri açısından da zengin.

GazpaçoGazpaço

Pişirilmeden yapılan gazpaço’nun tarifi şöyle:

1 kilogram domates, iki adet kırmızı biber, 1 yeşil biber, 1 ya da 2 salatalık, 2 diş sarımsak, 4 yemek kaşığı zeytinyağı, 2 ya da 3 yemek kaşığı sirke.

Bazı tariflerde, ıslatılmış şekilde 3 ya da 4 dilim ekmeğin de eklenmesi öneriliyor.

Baharat olarak, tuz, kimyon ve karabiber.

Bütün malzeme, robottan çekilerek (önce domates ve istenirse ekmek) iyice kıvamlı bir çorba haline getiriliyor. Eğer iri parçalı kalmışsa, geniş delikli bir süzgeçte süzülebilir. Pişirmeden hazır hale getirilen bu çorba, dolapta iyice soğutulduktan sonra servis ediliyor.

Soğuk çorba “Lebeni”

Yaza ve özellikle etli menülere en çok yakışan bir diğer çorba da, lebeni olarak da bilinen yoğurt çorbası. Bu çorba, hafifliği ve serinletici özelliğiyle liste başında yer alıyor.

LebeniMalzemeleri oldukça basit ve sade olan bu çorbanın tarifi şöyle:

1 su bardağı buğday (yarma ya da dövme)

Yarım su bardağı nohut

2 su bardağı yoğurt

1 yumurta

1 tatlı kaşığı tuz

nane ve isteğe göre üzerine zeytinyağı

Akşamdan ıslatılan nohut ve buğday, çorbanın yapılacağı gün ayrı ayrı haşlanır. Yoğurt ve yumurta iyice çırpılarak, haşlama suyundan biraz alınıp ılıklaştırılır. Haşlanan buğdayın suyuna yavaş yavaş eklenerek karıştırılır, bir taşım kaynatılınca üzerine nohutlar eklenir. En son tuzu eklenen çorbanın altı kapatılır ve dinlenmeye bırakılır. Buzdolabında bekletilen çorba, servis edilirken üzerine bir tutam nane ve zeytinyağıyla süsleme yapılabilir.

Yoğurt çorbası

Yazın favori yiyeceklerinden soğuk çorbaların en meşhuru, yine yoğurtla yapılanlardır. Aslında bütün bakliyatlarla yapılabilen bu pratik çorbanın, mercimek, pirinç ve nohut ile yapılan çeşidini tarif edelim:

Yoğurt çorbası

1 kilogram yoğurt için bir çay bardağı yeşil mercimek ve bir çay bardağı pirinç ile bir su bardağı nohut da ayrıca haşlanır. Yoğurt yavaş yavaş karıştırılarak ılınmış mercimek ve pirince karıştırılır. Daha sonra nohutlar da çorbaya eklenir. İstendiği kadar tuz ve kırmızı biber eklenen çorba, zeytinyağı ve dereotu ile süslenebilir. Bu çorbanın kıvamını, soğuduktan sonra içine soğuk su katarak değiştirebilirsiniz.