Yalancı Doğum Sancısı Nedir?

Yalancı-Doğum-Sancısı

Yalancı doğum sancısı henüz daha doğum sancısı olmayan dönemde görülen doğum sancısıdır. Bu doğum sancısı düzensizdir. Yalancı doğum sancısı 34. haftada bile başlayabilmektedir.

Yalancı doğum sancısı doktora gitmeyi gerektiren bir durum değildir. Sadece istirahat edilmali, sancının düzenli hale gelmesi beklenmeli ve her şeyden önce sol yana yatılarak bebek hareketlerine dikkat edilmelidir. Çoğu zaman kendi kendine geçebilir.

Yalancı Doğum Sancısını Nasıl Ayırt Edebiliriz?

Doğum sancısı girer, kısa sürer ve çıkar. Ondan sonra birkaç dakika sonra belki tekrar girer, çıkar. Bu tür durumlarda en iyi ayırt edebilmenin yolu saate bakmaktır. Sancının ne kadar zamanda geldiğine, istirahatla geçip geçmediğine bakılır. Eğer sancı istirahatla geçiyorsa ya da düzensizse gerçek doğum sancısı olamaz.

Hazırlayıcı Kasılmalar

Bu kasılmalar 32. haftadan itibaren görülebilen, tamamen masum, rahim kasının esas doğum kasılmalarına antrenman yaptığı kasılmalardır. Anne adayının karnı zaman zaman kasılır sonra gevşer. Bu kasılmaları anne adayı erken doğum belirtisi zannedebilir.

36. hafta öncesindeki kasılmaların ise önemsenmesi gerekir. Çünkü bu hafta sınırdır. Öncesi erken doğum olarak kabul edilir. Erken doğum riskinin azaltılması için ağrıların engellenmesi gerekir.