WordPress kurulumu nedir?

wordpress

WordPress; Dünyada en çok kullanılan Php ve Mysql kullanılarak yazılmış bir kişisel blog sistemlerinden biridir. Açık kaynaklı (open source) ve ücretsiz olarak dağıtılmaktadır. WordPress gibi yazılımlar  Content Management System yani İçerik yönetim sistemi olarak adlandırılır.

WordPress kurulumu oldukça kolay bir scripttir. WordPress’i kurmak değil onun ayarlarını düzgün yapabilmek marifettir. Konumuzda wordpressin manuel olarak kurulumu anlatılmıştır. Bazı hostinglerde wordpress otomatik olarak tek tık ile kurulabilmektedir. Manuel kurulumun bu kurulumdan tek farkı şifreleri, mysql kullanıcı adı ve database kullanıcı adı gibi bilgileri kendimizin belirlemesidir.

Yazımızın devamında WordPress’in kurulum aşamalarını okuyabilirsiniz.

WordPress’in avantajları

1. Ücretsizdir.

2. Sürekli güncellenir.

3. Yüzlerce plugin sayesinde istediğiniz her amaca uygun hale getirilebilir.

4. Türkçe dil desteğide vardır.

5. Tema desteği sayesinde yüzlerce temadan birini seçerek kendi sitenizi yayınlayabilirsiniz.

6. Kurulumu, güncelleştirmesi çok kolaydır.

7. Kullanıcı sayısı fazladır.

8. Kullanıcı sayısının fazla olması sayesinde herhangi bir soruna kısa sürede çözüm bulunabiliyor.

9. Gelişmiş ayar ve seo desteği bulunmaktadır.

10. Kodlarının açık kaynaklı olması.

WordPress kurulum aşamaları

1. Öncelikle http://tr.wordpress.org/ adresine girerek WordPress’in son sürümünü bilgisayarınıza indiriniz.

2. Elinizde hosting bilgilerinizi hazır bulundurunuz.

3. İndirdiğiniz WordPress zip dosyasını bir klasör içerisine çıkartınız.

4. Şimdi hostin panelinize giderek bir database oluşturunuz database adınızı ve şifrenizi bir kenarıya not alınız.

5. İkinci olarak bir mysql users oluşturarak  username ve şifre bilgilerini bir kenarıya not alınız.

6. Daha sonra panelinizden database oluşturduğunuz kısma tekrar girin add user to database kısmını görüceksiniz bu kısımda buluna user kısmından oluşturduğunuz mysql users adınızı, database kısmından oluşturduğunuz database adını seçerek add butonuna tıklıyoruz.

7. Yine panelinizden bir ftp hesabı oluşturarak tüm bu işlerimizi bitiriyoruz.

8. Bilgisayarınızda yoksa filezilla gibi bir ftp programı indirip kurunuz.

9. Ftp programında gerekli domain bilgilerinizi ftp kullanıcı adı ve şifrenizi girerek hostinginiz ile bağlantı kurunuz.

10. Sıkıştırılmış zip dosyası içerisinden bir dosya içerisine çıkardığımız wordpress kurulum dosyalarından wp-config-sample.php dosyasını sağ tuş birlikte aç diyerek notepad yardımı ile açıyoruz.

11. Dosya içerisinden DB_NAME kısmını bularak oluşturduğumuz database adını hemen yanına tırnak işaretleri içerisinize yazıyoruz, DB_USER kısmını bularak buraya oluşturduğumuz mysql users adını buraya yine tırnak işaretleri içerisine yazıyoruz, son olarakta DB_PASSWORD kısmını bularak oluşturduğumuz databaseye verdiğimiz şifreyi buraya yazıyoruz ve dosyayı kaydederek çıkıyoruz.

12. Wp-config-sample.php dosyasının adını wp-config.php olarak değiştiriyoruz.

13. Klasör içerisindeki tüm WordPress kurulum dosyalarını ftp aracılığıyla hostingimize upload ediyoruz.

14. Upload işlemi bittikten sonra herhangi bir tarayıcıyı açarak siteadresiniz.com şeklinde sitenize bağlanıyorsunuz hiçbirşey yapmanıza gerek kalmadan karşınıza kurulum sayfası çıkacaktır.

15. Kurulum sayfasında sizden database name, username, password, database host kısımlarını doldurmanız istenecektir. Database name kısmına oluşturduğunuz database adını, username kısmına mysql users kısmında oluşturduğunuz kullanıcı adını, password kısmına mysql users’a verdiğiniz şifreyi giriniz. Localhost ile Table Prefix kısmını ise olduğu gibi bırakarak submit butonuna basın.

16. Tebrikler WordPress kurulumu tamamlandı, şimdiki aşamada WordPress size sitenizin adını ve açıklamasını soracaktır. Sitenizin google’da nasıl gözükmesini istiyorsanız title ve description kısmını o şekilde doldurun ve son aşamada yazı girebilmeniz ve wordpress ayarlanı yapabilmeniz için sizden bir kullanıcı adı ve şifre belirlemenizi isteyecektir. Burada belirleyeceğiniz kullanıcı adı ve şifre ile tarayıcı adres satırına siteadresiniz.com/wp-admin kısmından girerek siteniz admin paneline ulaşabileceksiniz.