Watermark Nedir? Watermark Nasıl Yapılır ve Watermark Türkçesi

Watermark (Fligran), görsel veya görselleştirilmiş metinlerin üzerine yerleştirilen sembol, ifade veya logolardır. Watermark’ların kullanılmasının amacı içeriğin oluşturucusu veya lisans hakkı sahibinin içeriği kaynak gösterilmeksizin farklı yerlerde kullanılması veya paylaşılmasının önüne geçmektir. Watermark’ı internet dünyasındaysa sıklıkla görsellerini paylaşmak istemeyen veya görsellerin yalnızca kendi sitesine özel olmasını isteyen sitelerin aldığı bir kopyalama önlemi olarak görüyoruz.

Örnek bir watermark;

watermark03

Watermark Nasıl Yapılır?

Görsel dosyalarınızın üzerine Watermark yapıştırmaları eklemek için herhangi bir gelişmiş fotoğraf düzenleyiciden faydalanabilirsiniz. Korumak istediğiniz görselin üzerine sitenizin adını yazı olarak veya logonuz şeklinde ekleyebilirsiniz. Watermark’ların transparanlık seviyesinin yüksek olması kullanıcıların içeriği görüntülemesini engellemek açısından önemlidir. Bu nedenle koyacağınız Watermark’larda hem konum hem de kullanım şekli önem teşkil ediyor.

Bir Watermark programı olarak;

  • Watermark Studio
  • TSR Watermark Image Software
  • Aoao Photo Watermark
  • Adobe Photoshop

benzeri gelişmiş görüntü düzenleme yazılımlarını kullanabilirsiniz. Eğer bilgisayarınıza herhangi bir yazılım kurmak istemiyorsanız, internette yer alan online web araçları ve grafik düzenleyiciler sayesinde de Watermark eklemeleri yapabilirsiniz.

Watermark Türkçesi

Watermark kelimesi oldukça yaygın bir şekilde kullanılıyor olmasına karşın Watermark’ın Türkçe sözcük karşılığıda mevcuttur. Türkçede Fligran olarak adlandırılan sözcük özellikle yayıncılık ve matbaa gibi alanlarda çalışanların sıklıkla karşılaştığı terimlerden biridir.