volkswagen-elektrikli-id-10-660x330

Alman otomotiv devi Volkswagen, sektörün en önemli iki trendinden biri olan elektrikli otomobil (diğeri sürücüsüz otomobil) konusunda önemli bir atılım yapıyor. Şirket, tamamen elektrikli ilk otomobilini 2020’de çıkaracağını açıkladı ve tasarım görüntülerini yayımladı. “Modular Electric Drive” mimarisine sahip bu aracın adı I.D. olarak açıklandı.

volkswagen-1

Paris’te düzenlenen Motor Show’da gösterilen I.D. için tanıtılan konsept tasarım göz kamaştırıcı. Volkswagen’den gelen bilgilere göre bu araç tam dolu şarjla 600 km yol gidebilecek. 125 kW elektrikli motordan güç alacak I.D. Tesla’nın S P100D modeline epeyce yaklaşıyor.

volkswagen-elektrikli-id-8-1

Bu elektrikli otomobilde dikiz aynası bulunmuyor. Çamurluğa yerleştirilmiş kameralar yanlardan ve arkadan anlık görüntü aktarıyor. Verilen bilgiye göre araç sürücüsüz kullanma sürüş konusunda da uygun olacak fakat şimdilik bu hizmet açılmayacak. 2025 gibi bir tarih veriliyor sürücüsüz kullanma için. Ultrasonik radar ve fotoğrafik kamera sensörleri sayesinde güvenli bir sürüş imkanı sunulacak.

volkswagen-elektrikli-id-5

Geçtiğimiz dönemde e-Golf modelini 29 bin dolardan satışa sunan Volkswagen’in I.D. için nasıl bir fiyat politikası güdeceği henüz belirsiz. Araçla ilgili detaylar, önümüzdeki aylarda daha da netleşecek gibi görünüyor.