vine_nedir-1110x400

Sosyal medya kullanımı günümüzde oldukça popülerlik kazanmış durumda. Pek çok kişi de sanal ortamda fazlasıyla vakit geçirmektedir. Fotoğraf ve video paylaşım sayısının arttığı son günlerde Vine adlı uygulama da oldukça popülerlik kazanmıştır.Vine akıllı telefonlar ve tabletler ile video kaydedip, arkadaşlarınızla veya sizi takip eden birçok insanla paylaşmaya yarayan bir uygulama.

Fakat Vine’nin diğer paylaşım sitelerinden farkı kullanıcıların sürekli yeni bir şeyler üretme, adeta bir gösteri, tiyatro havasında videolar çekmesidir.

Vine kullanıcılarının sadece 6 saniyeyle kısıtlı olan bu zaman dilimine neler sığdırdığını ise tahmin bile edemezsiniz. Birçok insanın yeteneğinin keşfedilmesine vesile olan Vine kullanıcı sayısı her geçen gün artan bir sosyal ağ konumundadır. Vine çekmenin ve paylaşmanın teknikleri ise yazımızın diğer kısımlarında anlatılmıştır.

Vine Nedir?

Twitter tarafından geliştirilmiş olan Vine, yeni bir sosyal medya uygulaması olarak tasarlanmıştır. Ocak 2013 tarihinde piyasaya sürülmüş olan ve hızlı bir şekilde yaygınlaşan Vine uygulamasının temeli akıllı telefonlar ve tabletlerden video çekilerek paylaşılması üzerine kuruludur. Vine uygulamasındaki videoların maksimum süresi 6 saniyedir.

Vine Nasıl Kullanılır?

Parmağınız cihaz ekranında olduğu sürece kayıt devam etmekte ve çekince durmaktadır. Her video kaydı için 3 kez durdurma imkânı bulunmaktadır. Bu özellik sayesinde giriş, gelişme ve sonuç bölümlerinin kurgulanması mümkün olabilmektedir. Çekilen videolar sürekli tekrar edecek şekilde sisteme kayıt edilmektedir. Facebook üzerinde olduğu gibi bir duvar bulunmakta ve çekilen videolar bu duvar üzerine konulmaktadır. Vine videoları üzerine gelindiğinde videolar otomatik olarak gösterilmeye başlamaktadır. Bu tekrarlar diğer videoya gidene kadar devam etmektedir. Vine uygulamasında arkadaş ekleme ve takip etme özelliği de yer almaktadır.

  • Uygulama indirildikten sonra kayıt olunarak bir profil oluşturulması gerekmektedir. Bunun için ise kendi e-mailiniz ile yeni bir profil oluşturmak ya da Twitter hesabınızla uygulamaya giriş yaparak hazırdaki profili kullanma seçeneğiniz bulunmaktadır.
  • Uygulamada video oluşturmak için ana sayfa ekranında sağ üst köşede bulunan video ikonuna tıklanması gerekmektedir. Burada ise ekrana dokunarak kayıt yapılabilmekte, parmağınızı ekrandan kaldırarak da kayıt durdurma özelliği kullanılabilmektedir.
  • Uygulamada video çekiminden önce ekranda yer alan adımların takip edilmesiyle de uygulamanın nasıl çalıştığı deneyerek öğrenebilirsiniz.
  • Video kaydı tamamlandıktan sonra Twitter ya da Facebook üzerinden paylaşım yapılabilmektedir. Vine ile çekilen videolar yayınlandığında video anında herkese açık hale gelmektedir.
  • Çekilen videoları internete erişim sağlayan herkes görebilmektedir. Bu sebeple Vine ile yayınlanan videolarda mahremiyete dikkat etmekte fayda vardır.
  • Uygulamada Vine videosunu yayınlamadan önce çektiğiniz konuyla ilgili bir ya da birkaç etiket koyarak başkaları tarafından bu videoların daha kolay bulunmasını sağlama imkânınız bulunmaktadır.
  • Bunların yanı sıra uygulama içinde yer alan “explore” bölümünde diğer kullanıcı videolarına göz atmanız da mümkündür. Daha öncesinde çekilmiş videoları Vine uygulamasında kullanmak ise ne yazık ki mümkün değildir. Vine üzerinden özel çekim yapılması gerekmektedir.

 

Vine Ne İşe Yarar?

Vine isimli bu uygulama akıllı telefonlar ve tabletler aracılığıyla video kaydedilmesi ve video paylaşımı sunan bir uygulamadır. Uygulama ilk defa çalıştırıldığında konum bilgileri, bildirimler ve bununla birlikte standart izinlerin yer aldığı onay mesajları gelmektedir. Bundan sonra ise Twitter ya da e-posta adresiyle hesap oluşturulması mümkündür. Uygulama üzerinde telefon numarasının ekleneceği bir bölüm yer almaktadır. Vine üzerinde arkadaş ekleme ve Vine kullanan arkadaşlarınızı arama seçenekleri de yer almaktadır. Ayrıca e-posta aracılığıyla arkadaşlarınızı Vine uygulamasına davet etmeniz de mümkündür.

Vine çekimi tamamlandıktan sonra çekilen video ile ilgili bir ön izleme görülmektedir. Bu noktada oluşturulan Vine silinebilmekte ya da paylaşmak için devam edilebilmektedir. Devam edilmesi durumunda Vine, Facebook ve Twitter üzerinde paylaşılması seçenekleriyle karşılaşılmaktadır. Oluşturulan Vine’ların yalnızca kaydetmek istiyor ve yayınlanmasını istemiyorsanız bu durumda varsayılan olarak gelen Vine’da paylaş bölümünü etkisiz hale getirmeniz gerekmektedir. Bu durumda çekilen Vine telefonunuz üzerine kaydedilecek ve hazırlanan Vine’a ulaşmak için herhangi bir izin gerekmeden her an görüntüleme imkânınız bulunmaktadır. Ancak bu durumda daha sonra cihazınıza kaydettiğiniz videoları yayınlamak isterseniz yalnızca Vine üzerinden paylaşım yapılmaktadır.