Honoré de Balzac Vadideki Zambak kitabının özeti. Vadideki Zambak kitap ana fikri, özeti, Vadideki Zambak kitabı konusu.

Kitabın Adı:Vadideki Zambak
Kitabın Yazarı: Honoré de Balzac
Kitabın Türü:Dünya Klasikleri
Kitabın Yazılma Yılı:1954
Kitabın Yayınevi: Can yayınları
Kitabın Çevirmeni: Tahsin Yücel
Kitabın Konusu: Kitabın kahramanının yaşadığı düzeyli aşk ve onunla paylaştığı derin edebi izlerin yer aldığı mektuplardan oluşmakta.Mektuplarda ahlaksal gerklilikle ile kişisel gereksinimlerin tutkunun aşkın çelişkileri çok derinlemesine ve can alıcı bir şekilde anlatılmaktadır.

Kitabın Özeti:
Zengin ancak aile bağları oldukça kopuk bir ailenin küçük oğlu Felix annesinin baskısı altında oteriter bir şekilde yetişmiş çalışkan bir çocuktur. Felix kısa zamanda çalışkanlığı ve parlak zekası ile yükselik ve sarayda danıştay baş yardımcılığına kadar yükselir çok çalışmaktadır ancak aşkı ve kadınlarıda ihmal etmez. Henrietteyi adlı güzel ve sadık bir kadınla tanışır ve onunla sürekli mektuplaşmaya başlarlar. Mektuplar genellikle aşk ilişkilerine kadınların tutum ve davranışlarına ,felix in nasıl davranması gerektiğine dair Henrietteyden gelen nasihatlardan oluşur , felix ise ailesi ile neler yaptığını annesinin nasıl sert bir şekilde onunla konuştuğundan vs bahseder..Henriette Evlidir ve kocası ağır bir hastalığa yakalanır bu hastalıktan sonra 2 yıl aradan sonra ilişkileri dahada derinleşir. Fakat Felix parise gitmek zorundadır.. Pariste zengin ve gösterişli Lady Dudley adından bir kadınla tanışır .Onun gösterişinden etkiLenir ve bir süre sonra aşık oLduğunu zanneder.Bu oLayı öğrenen Henriette hastaLanır, Felix Henriette ölüm döşeğinde iken Lady i ter ederek onun yanına gider. Henriette ölmüştür ancak ona bir mektup bırakmıştır.
Mektupta; aşkı,arzuLarı ve ahLaki değerLeri, eş olma sorumLuLuğu arasında yaşadığı çelişkiLer, çatışmaları yazmaktadır.Henriette, sonuna kadar ahlakını muhafaza etmekLe birlikte pek çok kez içinde savaşlar yaşamıştır.Felix vicdan azabı duymaktadır. Parise döner ve kendini edebiyat verir ve kendini avutmaya çalışır.