Uyku apnesi nedir?  Uyku apnesi hakkında bilinmesi gerekenler. 

Uyku-ApnesiGenellikle horlayan hastalarda uyku sırasında 10 saniyeyi geçen nefes durmalarına, soluk durmalarına uyku apnesi denir. Bu soluk durmaları sırasında hasta genellikle nefes alamadığından dolayı bir terleme, bacakta kasılma, hareketli uyku denilen sağa ve sola dönme hareketleri yapmaya çalışır ve horlayan kişiler uykuda ki nefes durma periyotlarını sanki horlamamı duydu ve horlamamın sesine uyandım gibi tanımlayabilirler.

Uyku apnesi horlamaya eşlik ediyor ise bu ciddi bir sağlık sorunudur. Uyku apnesi sırasında ki beynin oksijenlenmemesi kalbin yükünü arttıracağından dolayı geleceğe yönelik yüksek tansiyon, kalp hastalıklarına davet açması, sabahları yorgun uyanma, kişinin kendisini halsiz, bitkin hissetmesi, gün içerisinde öğlen yemeği sonrası ya da akşam yemeği sonrasında uyuya kalma gibi bir takım sıkıntılara yol açabilir. Özellikle dikkat gerektiren işi olan kişilerde ağır uyku apnesi var ise bu kişilerin toplu ulaşım araçlarını kullanmasın da bir sakınca olabilir.

Uyku apnesi ciddi bir hastalıktır ve hafife alınmamalıdır. Eğer kişiler uyku sırasında nefesleri duruyorsa, eşleri özellikle nefesinin durduğunu söylüyorsa mutlaka bir doktor kontrolünden geçmeleri gerekmekte ve tanısını konup, tedavisinin düzenlenmesi gerekmektedir.