twitter_nedir

Teknolojinin gelişmesi, akıllı telefonların ve mobil cihazların kullanılmasıyla birlikte sosyal ağlar oldukça popülerlik kazanmıştır. Bu platformların kullanıcı sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu sosyal ağlardan biri de tahmin edilebileceği gibi Twitter’dir. Son birkaç yıl içerisinde ciddi bir kullanıcı sayısına ulaşmış olan Twitter’ın dünya genelinde yapılan istatistiklerine göre ise, nüfusa oranla en fazla kullanıcı sayısına sahip olan ülke Türkiye’dir. Artık insanlar gündemi buradan takip etmekte, seslerini buradan duyurmakta, üzüntülerini, sevinçlerini buradan paylaşmaktadır. Bir mikro blog ağı olan Twitter’da insanlar kendilerini özgür hissetmektedirler. Birileri okusun veya okumasın, duysun veya duymasın söylenmek istenilen her şeyin burada paylaşılabilme rahatlığı, bu sosyal ağı daha cazip hale getirmiştir.

Oldukça fazla kullanıcıya sahip bu sitenin nasıl kullanıldığı, bilinmesi gereken bazı teknik bilgiler yazımızın devamında anlatılmıştır.

Twitter Nedir?

Twitter oldukça popüler olan bir sosyal ağ ve mikro blog sitesi olarak pek çok kullanıcının hayatında yer almaktadır. 140 karakterden oluşan ve tweet adı verilen metinlerin yazılmasına imkân vermekte olan Twitter, kullanılacak çeşitli araçlarla birlikte daha etkin bir hale getirilmektedir. Günümüzde yeni nesil iletişim araçları arasında görülmektedir. Kullanıcıların Twitter üzerinden attığı tweetler herkes tarafından görülebilmektedir. Bununla birlikte kullanıcılar attıkları tweetlerini yalnızca kendi arkadaşlarının görebilecekleri şekilde de sınırlandırabilmektedir.

Twitter’ın, beğendiğiniz ve hiçbir tweetini kaçırmak istemediğiniz kullanıcıları listeye alma gibi bir özelliği de bulunmaktadır. Açık veya gizli oluşturabileceğiniz listelere dilediğiniz kadar kişi ekleyebilirsiniz. Bu sayede onların paylaşımlarından, kimleri takip ettiğinden hemen haberdar olabilirsiniz. Ayrıca karşılıklı birbirini takip eden kullanıcılar Direkt Mesaj özelliği ile mesajlaşabilmektedir.

Twitter, Jack Dorsey tarafından 2006 yılında geliştirilmiş ve dünya çapında popülerliği giderek artmakta olan bir platform haline gelmiştir. 2008 yılında gerçekleşen ABD seçimleri sırasında özellikle Barack Obama tarafından sıklıkla kullanılmış olan Twitter, son yerel seçimlerde ülkemizde de aktif olarak kullanılmıştır. 25 Nisan 2011 tarihinde Türkçe dil desteği uygulanmaya başlamıştır.

Twitter Nasıl Kullanılır?

Kullanımı oldukça kolay olan Twitter’de bazı kısaltmalar ve kavramlar bulunmaktadır. Bu kısaltmaların ve kavramların anlamları aşağıda listelenmiştir.

  • TT (Trending Topic): Sol tarafta yer alan ve en çok konuşulan 10 konunun listelenmiş olduğu alan Trending Topic olarak isimlendirilmektedir. Her ülkenin kendine ait bir TT listesi bulunmaktadır. Bunun yanı sıra dünya genelinde en çok konuşulmakta olan 10 konuyu gösteren bir liste de Twitter üzerinde yer almaktadır.
  • FF (Friday Follow): FF kısaltması takip edilen kişilerin sizi takip etmesi için kullanılmaktadır. Sadece Cuma günleri yapılması sebebiyle bu isimle anılmaktadır.
  • RT (Retweet): Bu özellik ile başka bir Twitter kullanıcısının tweetlerini sizin takipçilerinizin görmesi için retweet tuşuna basılması yeterli olmaktadır. Böylece bu tweet sizin profilinizde de görülecektir.
  • DM (Direct Message): DM kısaltması başka bir Twitter kullanıcısı tarafından size atılmış olan postaları işaret etmektedir. Bu özellik bir nevi e-mail işlevi görmektedir.
  • Mention: Başına “@” işareti konularak gönderilen mesajlar mention olarak isimlendirilmektedir. Bir mesajda “@” işaretinin kullanılmasıyla mesajların yalnızca o kişi ya da kişilere gönderilmesi mümkün olmaktadır. Yani bu özellik yalnızca hedefli kişilere ileti göndermek için kullanılmaktadır. Bu iletilere “Bahsedilenler” kısmından ulaşılabilmektedir.
  • Hashtag: Etiket ya da konu başlığı olarak da adlandırılabilecek olan bu kavram Twitter üzerinde başında “#” işareti kullanılarak yazılan sözcüklere verilen isimdir. Tweet gönderiminde ana başlık gibi konumlanmakta olan hashtag kullanıcıları ilgilendikleri konularda hızlı bir şekilde bilgi yaymak ve mesajların doğru kitlelere ulaşmasını sağlamaktadır.

 

Twitter Ne İşe Yarar?

Sosyal medyada oldukça popüler olan Twitter 140 karakterden oluşan metin, fotoğraf ve video paylaşılabilmesine imkân veren mikro blogdur. Twitter kullanıcıları bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve tabletler aracılığıyla internet bulunan herhangi bir yerden takip ve paylaşımda bulunabilmektedir. Aynı zamanda diğer kullanıcılarla iletişime geçmeleri de mümkün olmaktadır. Etkileşim ve iletişim hızının oldukça yüksek olduğu bu sosyal ağda bireysel kullanımlar dışında pek çok marka ve haber portalları tarafından da kullanım gerçekleştirilmektedir.