Türbülans, uçak yolculuğu yapanların çoğununun yaşadığı bir durumdur. Birçoğumuz türbülans meydana geldiğinde tedirgin olur, panikleriz.

Peki, türbülans neden olur? Türbülans nedeniyle uçak düşer mi?

Türbülans halk arasında “hava boşluğu” olarak isimlendirilmektedir. Ancak bu yanlış bir isimlendirmedir çünkü havada boşluk yoktur.

Atmosfer, troposfer, stratosfer, mezosfer, termosfer, ekzosfer, iyonosfer, magnetosfer katmanlarından oluşur. Bu katmanların hepsi farklı yoğunluktadır. En altta bulunan katman en yüksek basınca sahiptir. Basınç, atmosferde yukarılara çıkıldıkça düşer. Buna bağlı olarak sıcaklık ve yoğunluk da düşer.

Türbülans üç şekilde meydana gelir. Bunlar, ısınma, bulutlar ve rüzgardır.

Isınma

Yerde bazı yüzeyler güneş ışınlarını atmosfere daha çok yansıtarak üzerlerinde bulunan havanın ısınmasını sağlar. Isınan hava yükselir, yükseldikçe de soğur ve sonunda çöker. Bu da yükselen ve alçalan bir hava hareketi meydana getirir.

Isınmaya bağlı türbülans, düşük irtifalarda (yüksekliklerde) en sık rastlanan çeşittir. Güneş ışınlarının etkili olmadığı, yani yerden yansıma kaynaklı ısınmanın gerçekleşmediği sabah saatlerinde ya da geceleri bu tür türbülans yaşanmaz.

Bulut türbülansı

Bu tip türbülansa daha çok yaz aylarında öğleden sonraları kümülüs tipi bulutların olduğu rotalarda rastlanır.

Sıcak ve nemli hava yükselerek içindeki su buharı bir bulut meydana getirir. Ancak bulut haline gelinceye kadar hava soğur ve bu soğuyan hava ısınıncaya kadar çökmeye başlar. Uçak bulutun içinden veya yakınından geçerse bu inişli çıkışlı hava nedeniyle sallantılar meydana gelir. Bu tıpkı bozuk bir yolda ilerleyen arabada seyahat etmek gibidir.

Rüzgar türbülansı

Rüzgarların önüne çıkan doğal veya doğal olmayan engeller yönlerini değiştirir. Örneğin, yüksek bir dağ ve gökdelen rüzgarın yönünde ve hızında değişiklik yapar. Bu değişim de uçağı rüzgar türbülansına maruz bırakır.

Türbülans sırasında uçaktan çeşitli sesler gelmesi, kanatların aşağı yukarı esnemesi normaldir.

Genellikle uçaklar uçuşa hazırlanırken rotaları üzerinde türbülans olacağı bildirilir ve uçağın rotası ve irtifası değiştirilir. Ancak sıklıkla beklenmeyen türbülanslarla da karşılaşılır.

Türbülans Uçağı Düşürür mü?

Şimdiye kadar sadece türbülans nedeniyle düşmüş bir uçak kazası olmadığını söylememiz gerek. Türbülans eğer teknik veya insan kaynaklı başka bir sorunla birleştiyse ancak o zaman uçağın düşmesine etkili bir faktör olabilmektedir ancak türbülansın direk uçağın düşmesine sebep olacak bir olay olmadığını söyleyebiliriz. Uzmanlar da bunu doğrular nitelikte açıklamalarda bulunmaktadır. Uzmanlar açıklamalarında uçak kanatlarının türbülanstan zarar görmesini engelleyecek koruma mekanizmalarına sahip olduğunu ve türbülans esnasında kanatların esneyerek hava akımına uyum sağladığını dile getirmektedir. Türbülans esnasında uçaktan gelen seslerin de kanatların esnemesinden kaynaklandığı belirtilmektedir.

Türbülans her ne kadar ürkütücü bir durum olsa da bunun uçağı düşürecek bir durum olmadığını bilmek sizleri de rahatlatmıştır. Şunu da belirtmekte fayda var, uçaklar hala Dünya üzerindeki en güvenli ulaşım aracıdır ve kaza riski evde oturduğunuzda başınıza birşey gelme riskinden çok daha azdır. Siz de türbülans korkusunu bir kenara bırakıp bu en güvenli ulaşım aracıyla uzun zamandır gitmek istediğiniz yere gidebilirsiniz.