Bembeyaz bir pamuk tarlasını andıran travertenlerle meşhur ilçe Pamukkale nerededir? Traverten nedir, nasıl oluşur?

Pamukkale, Denizli’de yer alan, kent kaplıcaları ve akan sulardan kalan karbonat mineralleri teraslarını, travertenleri kapsayan doğal bir alandır. Türkiye’nin Ege Bölgesi’nde, ılıman bir iklimi olan Menderes Nehri vadisinde bulunur.

Pamukkale terasları, kaplıca suyu tarafından çökeltilmiş bir tortullu kayaç olan travertenden oluşur. Bu bölgede, 35 °C den 100 °C’ye kadar olan sıcaklık aralıklarında 17 adet sıcak su kaynakları vardır. Denizli ilinin bir ilçesi olan Pamukkale, travertenleri ile turizm açısından büyük bir öneme sahiptir. Akan sulardan kalan karbonat mineralleri ve kent kaplıcalarını kapsayan Pamukkale Travertenleri, Menderes Nehri’nde bulunmaktadır. Pamukkale’nin 3 tane kardeş şehri vardır. Bunlar; Eger (Macaristan), Las Vegas (ABD), Moskova (Rusya).

Pamukkale travertenleri hem Türkiye’nin hem de Denizli’nin sembolüdür. Bu doğal alanda çıkan su kaynaklarının içindeki karbondioksitin uçması ve su içerisindeki kalkerin çökmesi ile kristalleşmiş olan travertenler, güzelliği ile ziyaretçileri büyülemektedir. Görsel güzelliğinin yanı sıra, kalp hastalıklarına, romatizmaya, göz ve deri hastalıklarına iyi gelmektedir. Pamuk tarlasını andıran travertenler, UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınmıştır.

Natural Pamukkale basins full of water

Natural Pamukkale basins full of water

Eski Hierapolis kenti, toplam 2700 metre uzunluğunda, 600 metre genişliğinde ve 160 metre yüksekliğindeki beyaz “kalenin” üzerine inşa edilmişti. Pamukkale, Denizli’nin 20 km uzaktaki merkezindeki vadinin karşı tarafındaki tepelerden görülebilir. 5-10 km yakınında Laodikya antik kenti yer alır. 5 km ilerisinde ise uluslararası bir termal merkez olan Karahayıt köyü vardır.

Traverten nedir, nasıl oluşur?

Basınç altında, bünyesinde erimiş karbon dioksit bulunan yeraltı suları, geçtikleri bölgelerdeki kalsiyum karbonatı eriterek taşır. Suyun aniden açığa, basınçsız ortama çıkması ve karbondioksitin uçması ile, suda erimiş bulunan kalsiyum karbonat çok ince katmanlar halinde kayaların üzerine çöker. Bu birikim zamanla yastık gibi yumuşak hatları olan travertenleri oluşturur.

Traverten, mermerle birlikte yapı malzemesi olarak da kullanılır. Türkiye’nin Denizli, Bucak-Burdur, Mut-Mersin, Sivas gibi birçok bölgesinde traverten ocakları işletilmektedir. Üretilen malzeme blok, moloz olarak veya fabrikalarda işlenerek iç piyasada kullanılır veya büyük oranda yurt dışına ihraç edilir.