Trafikte Bisiklet Kullanırken Uyulması Gereken Kurallar

*Bisikletin, boyumuza uygun olması çok önemlidir. Bisiklet seçiminde boyumuza uygun bisikleti almalıyız. Kendimizden küçük yada büyük bisiklet kullanmaya çalışmamız güvenlik sorunlarına neden olabilir.

bisiklet-1

*Bisikletin, kornasının ve frenlerinin çalışması çok önemlidir. Kornası çalışmayan bir bisiklet hele hele freni tutmayan bir bisiklet çok tehlikelidir. Fren bir çok durumda hayat kurtarır.

bisiklet-2

*Bisiklet, paten yada kaykay kullanırken mutlaka kask, dirsek ve dizlik kullanmalıyız. Bu malzemeler düşme ve çarpmalarda bizi koruyacaktır. Özellikle kask hayati önem taşır.

bisiklet-3

*Bisiklet kullanırken taşıt trafiğine kapalı uygun alanlarda kullanmalıyız. Bu durum paten ve kaykaylar için de geçerlidir. Trafiğe çıkmak için bisiklet kullanma yaşının en az 11 i doldurmuş olması gerektiğini unutmamalıyız.

bisiklet-4

*Bisiklet kullanırken sağa ve sola dönüşlerde işaret vermeli ve dikkat etmeliyiz. Böylelikle trafiğin akımını engellememiş olur ve kazaları önleriz.

bisiklet-5

*Bisikletin selesine ikinci kişi oturmamalıdır.

bisiklet-6

*Ellerimizi bırakmamalı, akrobatik hareketler yapmamalıyız. Kask, dizlik ve dirseklik takarak gerekli güvenlik önlemlerini de almalıyız.

hoca-bisikletBir Fıkra;
Nasrettin Hoca bir gün bisiklete binmiş. Bisikleti aşın hızlı sürdüğü gibi ellerini bırakıp akrobatik hareketler yaparak alımlı çalımlı geziyormuş. Tam oyun oynayan çocukların yanından geçiyormuş ki dengesini kaybedip düşmüş. Çocuklar başlamışlar gülmeye. Çalımı bozulan hoca fena öfkelenmiş: — Ne gülersiniz be! inecektim zaten, demiş.