Gücünü ıspanaktan alan Temel Reis’i bilmeyen yoktur neredeyse… Yıllar önce Robin Williams’ın oynadığı filmdeki Temel Reis’in köyü ziyaretçi akınına uğruyor…

Çizgi film kahramanı Temel Reis’in 35 yıl önce film çekimleri için kullanılan Malta’daki Anchor Koyu, hala büyük ilgi görüyor. Koyda oluşturulan köyde film çekimleri sırasında kullanılan dekorlar da hala duruyor…

Malta’nın Anchor Koyu, bugün hala ilginç bir nedenden ötürü ilgi çekiyor. Bundan tam 35 yıl önce çizgi film kahramanı Temel Reis’in filminin çekimlerinin yapıldığı koyda oluşturulan köy, Temel Reis’in köyü adıyla varlığını sürdürüyor. Malta’nın Anchor Koyu’nda, 1980′li yıllarda Temel Reis’in Popeye filminin çekimleri için 20 ahşap evin yer aldığı köy kuruldu. Köy, film çekimlerinin ardından ziyarete açıldı. İçerisinde rengarenk ahşap evler, kafeler, oyun alanları, park ve müzenin yer aldığı köyde, film sırasında kullanılan dekorlar da görülebiliyor.

temel-reisin-koyu_300615Doğası ve mimarisiyle çocuklara olduğu kadar yetişkinlere de hitap eden sette, Temel Reis ile diğer çizgi film karakterleri Safinaz ve Kabasakal’ı canlandıran animatörlerin şovları da izlenebiliyor. İsteyen ziyaretçiler, animatörlerle fotoğraf çektirebiliyor, tekne turuna katılıp masmavi koyun tadını çıkarabiliyor. Küçük bir ada ülkesi olması nedeniyle ulaşımın kolay olduğu Malta’da, film setinin bulunduğu Anchor Koyu’na otobüsle yaklaşık 1 saat, otomobille ise 20 dakikada ulaşılabiliyor.

Temel Reis’i Robin Williams canlandırmıştı

Robert Altman’ın yönetmenliğinde sinemaya uyarlanan Popeye filminde, Temel Reis’i ünlü oyuncu Robin Williams, Safinaz’ı ise Shelley Duvall canlandırmıştı. Gücünü ıspanaktan alan film karakteri Temel Reis, 19. yüzyılın başlarında Elzie Crisler Segar’in çizimleriyle hayat buldu. Ispanak yeme alışkanlığına katkıları dolayısıyla Temel Reis’in heykeli de dikilmişti.