teleskop-nasil-kullanilir_646x340

Teleskoplar çok uzakta bulunan cisimlerin detaylı gözlemleri için kullanılan özel araçlardır. Farklı teleskop türleri mevcuttur ve hepsinin avantajları ve dezavantajları farklıdır. Örneğin hem gök cisimlerini incelemek hem de doğayı gözlemlemek istiyorsanız, Newton Yansıtıcı teleskopları sizin için uygun değildir çünkü bunlar görüntüyü ters çevirir.

Yeryüzü gözlemi için teleskop kullanılacaksa ilk olarak Güneş’in konumu dikkate alınmalıdır ve teleskopun başına geçildiğinde Güneş arkada kalıyor olmalıdır. Teleskobun Güneş’e çevrilmesi körlüğe kadar gidebilecek göz sorunları yaşamanıza neden olabilir bu yüzden bu hususta çok dikkatli olunmalıdır. Ortaya çıkabilecek göz sorunlarının da tedavi ile geri dönüşü olması neredeyse mümkün değildir.

Eğer gökyüzü gözlemi için teleskop kullanılacaksa, dünyadan kilometrelerce uzakta olan Ay, gezegenler ve yıldızlar gibi birçok gök cismini yanıbaşınızdaymış gibi incelemek mümkün olacaktır. Hangi gök cismini incelemek istiyorsanız, o cismin uzayda daha net göründüğü uygun günleri seçmeniz avantajınızadır. Örneğin Ay’ı incelemek isterseniz, hilal evresinde bu incelemeyi yapmanız daha verimli olacaktır. Çünkü Ay hilal evresindeyken yumuşak bir ışık yansımasına sahiptir ve kraterlerini gözlemlemek daha kolay olur. Mesela dolunay evresinde Ay’ı teleskop ile incelemeyi denediğinizde gözleriniz yoğun ışıktan daha çok kamaşacak ve gözleminizin verimi daha düşük olacaktır.

Teleskop ile yapacağınız gözlemlerde bulutlu, yağmurlu ve nemli havalar uygun değildir. Teleskoplar hassas cihazlar olduğu için dikkatli taşınmalı ve kullanımı bittiğinde dikkatlice kutularına yerleştirilmelidir.