flavius-belisarius

Doğu Roma İmparatorluğu’nun gelmiş geçmiş en büyük komutanlarından biridir Flavius Belisarius, Doğu Roma’yı Kurtarmak adına yani Bizans için yapmadığı şey kalmasa da kraliçenin ona takıntısı yüzünden rahat bir hayat yaşayamamış ve sonunda sefil bir halde hayata gözlerini yummuş Savaş tarihinin önde gelen komutanlarından biridir.

Flavius Belisarius, tarihi Nika ayaklanmasının bastırılması, Afrika’daki fetihleri, Sasanilere karşı başarıları, özellikle İtalya’da Roma adına yaptığı fetihler ile tarihe geçmiştir.
Bizans kraliçesi Theodora’nın çocukluk arkadaşı ile evlenen Belisarius, Bu sayede sarayda üst makamlara doğru ilerlemiş ve ilk tarihi başarısı Dasanilere karşı Darada yaptığı savaş olmuştur. (530 Bugün kü Mardin bölgesi) Burada yaptığı savaş sonucunda Sasanileri yenmiş ve ardından Bizans Kralı tarafından Kuzey Afrika’ya gönderilmiştir.

Belisarius tarihe kanlı bir sayfa olarak geçiren olay ise İstanbul yani Kostantinopol de ki Nika ayaklanması olmuştur.(532) Bu ayaklanma halk tarafından Kral Jüstinyen’e karşı başlamış ve oldukça kanlı bir şekilde bastırılmıştır. Ayaklanmanın nedeni genel olarak halkta bulunan hoşnutsuzluk olmuştur. Çünkü Roma, o dönemde sınırlarını oldukça genişletmiş ve akabinde harcamaları artmıştı. Yapılan festivaller de bedava içkiler dağıtılmıyor, halktan yüklü miktarda vergiler talep ediliyordu. Ayrıca yeni kraliçe Theodora’nın Soylu sınıftan olmaması da bu hoşnutsuzluğu katlamış bir olgu olmuştur.

Bunun üzerine hipodrom oyunlarında halk birleşerek krala karşı ayaklanmış, bu İsyan, hipodromda Flavius Belisarius‘un Birlikleri’nin 30 bin kişiyi öldürmesi sonucu oldukça kanlı bir biçimde bastırılmıştır.

Kuzey Afrika’da Vandallara karşı yaptığı başarılı savaşlar sonucunda buralarda Bizans hakimiyetine arttırmış ve sınırları genişletmiştir.(533)
Belisarius, Bizans Kralı Jüstinyen tarafından başarıları neticesinde 10bin kişilik bir kuvvet verilerek İtalya’ya gönderilir. Burada Sicilya adasının fetheden Belisarius, ardından ana karaya çıkarak Napoli’yi fetheder ve bölge halkının yardımıyla Roma üzerinde yürür. Belisarius ve Kuvvetleri Roma’yı fetheder ve ardından Roma’yı geri almak isteyen Osrtogotlar tarafından şehir kuşatılır. Belisarius ve Kuvvetleri şehri oldukça başarılı bir savaş sonucunda korurlar ve kuşatma aldırılır. Ardından Osrtogotlar,  Belisarius kendilerinin İmparatoru olmak şartıyla silah bırakmayı ister ancak Belisarius, İmparatorluğu kabul etmez ve bu durum Osrtogotlar içerisinde hoşnutsuz da sebep olmuştur.

Tabi bu durum Jüstinyen‘in hoşuna gitmemiştir. Belisarius’un kendi itibarına gölge düşüreceği ve yeni İmparator olacağı korkusuyla onu başkentte geri çağırır.
Ardından Osrtogotlar, İtalya da Birlik sağlayıp tekrar bölgeyi elde etmek için harekete geçer. Bunun üzerine Belisarius, 549 yüzyılında İtalya’ya tekrar gönderilir. Ancak Jüstinyen’in in yeterli destek sağlaması yüzünden Belisarius burada başarılı olamaz ve geri çağırılır.

Daha sonra 559 yılında Belisarius Bu kez  Hunların akınlarına karşı koymak üzere görevlendirilir. İrili ufaklı birkaç başarı gösterse de Hun tehlikesi geçince, tekrar görevden alınır.
Theodora’nın onun servetine koydurması ve sürekli onunla uğraşması neticesinde Belisarius oldukça sefil bir şekilde kentin sokaklarında dilencilik yaparken öldüğü rivayet edilmektedir. Bu bilgiler Belisarius’un yazıcısı Procopius’un tarafından yazılan Gizli Tarih kitabında geçmektedir.

Flavius Belisarius, bugün bazı tarihçiler tarafından en yetenekli 10 komutan arasında gösterilmektedir. Yaptığı ustaca manevralar ve disiplinli ordusu sayesinde üç kıtada da etkili savaşlarda yer almış, askeri başarısını küçük kuvvetlerle büyük ordulara karşı almıştır. Ufak kuvvetlerle yaptığı başarılı savunmalar ve savaşlar sonucunda Belisarius, Roma tarihine damga vuran Ender komutanlardan biri olmuştur.