Su insanların ve canlıların hayatında çok önem taşıyan bir maddedir. Su sadece yaşamak için gereken bir madde değildir. Su yaşamın ta kendisidir. Su yaşamın başladığı ilk yerdir ve tabiatla beraber canlıları yaşamı için önemi ölçülemeyecek bir elementtir.

Su çok olduğu zaman değerini tam anlayamayız. Su olmadığı zaman ölüm gelmiş demektir. Çünkü canlılar su olmadan yaşayamazlar. İnsan vücudunun büyük bir kısmı sudan oluşmaktadır. Vücuttaki su oranı yaşam boyunca değişiklik gösterebilmektedir. Mesela yeni doğan bir bebekteki su oranu vücut ağırlığının ortalama yüzde 75’i civarındadır. Bu miktar çocuklarda yüzde 70 ilen yetişkinlerde yüzde 60 yaşlılarda ise yüzde 50 civarındadır.

Suyun insan hayatındaki Önemleri Şunlardır ;

1-Su bilinen biyolojik bir çözücüdur. Biyolojik çözücülüğü ile vitamin ve minerallerin vücutta taşınmasını ve çözülmesini sağlar.

2- Vücut sıcaklığının düzenlenmesinde ve dengede kalmasında suyun büyük rolü vardır.

3- Su ayrıca derinin nemlenmesinde kuru kalmamasına, vücuttan toksitlerin atılmasına ve vücudun temizlenmeside çok önemli bir görev üstlenir.

4- Su böbreklerin düzenli bir şekilde çalışmasında çok önemli bir etkendir.

5- Suyun kayganlaştırıcı bir özelliği vardır. Bu sayede vücuttaki birçok organın çalışması gerektiği gibi çalışmasına yardımcı olur.