snapchat_nedir

Akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla fotoğraf ve video gibi içeriklerin sosyal ağlarda paylaşılması büyük oranda artış göstermiştir. Sosyal ağlarda oldukça popüler olan bu paylaşımların ardından akıllı telefonlar için geliştirilen fotoğraf ve video çekimi yapılmasına izin verilen uygulamalar tasarlanmıştır. Bu uygulamalarla birlikte fotoğraf çekmek, video çekmek çeşitli efektlerle birlikte daha eğlenceli bir hal almıştır. Snapchat ise hem fotoğraf, hem video çekme imkanı sunan, ek olarak bunların üzerine kendi yazdığınız notları eklemenize izin veren bir uygulamadır. Yine diğer birçok sosyal ağlarda olduğu gibi Snapchat’in de kullanıcı kitlesi genç kesimden oluşmaktadır. Vakitlerini daha keyifli hale getirmeye çalışan gençler, Snapchat sayesinde birbirlerine eğlenceli videolar ve fotoğraflar yollayabilmektedir.

Gönderilen paylaşımların sadece bir defa izlenip, daha sonra silinmesini sağlayan Snapchat bu özelliği ile de gençlerin yeni gözdesi olmuş durumda.

Snapchat Nedir?

Snapchat fotoğraf ve video çekimi yaparak üzerine çeşitli notlar eklenmesiyle kendi arkadaşlarınızla paylaşım yapmanıza imkân veren sosyal mesaj uygulamasıdır. Bu uygulamadaki paylaşımlar 1-10 saniye arasında görülmekte ve daha sonra paylaştığınız kişilerde görünmemektedir. Uygulamanın en önemli ve farklı görülen özelliği de budur. Paylaşmış olduğunuz fotoğrafların daha sonrasında silinecek olmasının dışında bu fotoğrafların ekran kaydetme programlarıyla alınabileceğini unutmayın. Screenshot da fotoğrafların alınmasını sağlamaktadır.

Snapchat Nasıl Kullanılır?

Uygulamanın kullanımı oldukça basittir. Aşağıda yer alan adımları uygulamak size kullanım kolaylığı sağlayacaktır.
İlk olarak uygulamayı telefonunuza indirerek oturum açmanız gerekmektedir.

Başlangıçta açtığınız zaman rehberinizde bulunan kişilerden Snapchat kullananları görebilirsiniz. Bu aşamada onları ekleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Aksi takdirde fotoğraf gönderme işlemine program izin vermemektedir.
Ekleme aşamasından sonra fotoğraf çekmek istediğinizde ekranın ortasında yer alan yuvarlak butona basmanız yeterlidir. Bu butona uzun basmanız durumunda video çekimine geçebilirsiniz.

Fotoğraf çekiminden sonra saniyeleri göstermekte olan butona tıkladığınız zaman fotoğrafı göndereceğiniz kişinin bu fotoğrafı kaç saniye göreceğine karar verebilirsiniz.

Görüldüğü gibi uygulamayı kullanmak oldukça kolaydır. Ayrıca fotoğraflarınıza ve videolarınıza yazı eklemesi de yapabilir, farklı görünümler elde edebilirsiniz. Bu ayrıntılara ise aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Uygulamayı açtıktan sonra sağ üst köşede bulunan dişli simgesine tıklamanızla birlikte “Ayarlar” bölümüne ulaşabilirsiniz. Daha sonra “Yönet” sekmesine tıklayarak ayarları istediğinize göre düzenleyebilirsiniz.
Uygulamanın yeni sürümünde fotoğraf çekiminin ardından yine sağ üst kısımda yer alan kalem simgesine tıklamanızla birlikte çizim yapabilirsiniz. Renk değiştirmek istemeniz durumunda aşağı doğru açılmış olan renk paletinden istediğiniz herhangi bir rengi seçebilir, farklı renklerde çizimler yapabilirsiniz.

Bunların yanı sıra fotoğraflarınıza yalnızca parmağınızı sağ ya da sola kaydırarak oldukça farklı filtreler ekleyebilirsiniz. Saat, konum, hız, sıcaklık, sepya gibi filtreleri ekleyebileceğiniz bu özellik sayesinde eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz.

  • Telefonunuzda ön kamera flaşı yoksa bu fotoğraf çekmenize engel olmayacak. Snapchat uygulamasıyla ışık olmayan ortamlarda ön kameranız ile fotoğraf çekebilirsiniz. Ön kameranızı kullanırken sol üst köşede yer alan flaş özelliğini açarak bu sorundan kurtulabilirsiniz.
  • Ekrana iki defa hızlıca dokunmanızla birlikte kameralar arasında hızlı bir geçiş yapabilirsiniz.
  • Fotoğrafınızın görüntülenme süresini azaltmak isterseniz sol alt köşede bulunan saat simgesiyle gerekli ayarları yapabilirsiniz.
  • Fotoğraflarınızı paylaşırken beğenmiş olduğunuz fotoğrafları cihazına kaydetmek istiyorsanız ekranın sol alt köşesinde bulunan simgeye tıklayarak kaydedebilirsiniz.
  • Bu uygulamayla çektiğiniz fotoğraf ya da videolarla öykü oluşturarak diğer arkadaşlarınızla bunları paylaşabilirsiniz. Arka arkaya eklenmiş olan fotoğraflarda beğenmediğiniz kısımları geçmek için ekrana bir kez dokunmanız gerekmektedir.
  • Öykü oluşturmak için ise sol alt bölümde yer alan artı simgesine tıklamanız gerekmektedir.

 

Snapchat Ne İşe Yarar?

Anlık mesajlaşma uygulaması olan Snapchat’le paylaştığınız video ya da fotoğraflarınız kısa bir süreliğine görüntülenebilmekte ve daha sonra silinmektedir. Kullanıcılar bu uygulama ile karşılıklı olarak yazılı metinler, ses, fotoğraf ya da video gönderebilmektedir. Daha önceden belirlenmiş süreler boyunca görüntülenebilen paylaşımlar Snapchat sunucusu ile kullanıcıların cihazlarından silinmektedir. Uygulamanın %70’ini kadınlar oluşturmakta ve en çok İngiltere ve ABD’de tercih edilmektedir.