Şişmanlık nedir? Şişmanlık hakkında genel bilgiler. Şişmanlığın nedenleri nelerdir?  

ŞişmanlıkDünya Sağlık Örgütüne göre şişmanlık, vücutta fazla miktarda yağ birikmesi sonucu ortaya çıkan ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir sağlık sorunu olarak tanımlanmaktadır. Öyle ki bu rahatsızlık bir kronik hastalık olarak tanımlanır. Nasıl ki şeker hastalığının tedavisi ömür boyu sürüyorsa, hastanın şişmanlık tedavisi uzun vadeli düşünülmelidir.

Şişmanlığın nedenleri arasında; aşırı besin alımı, hareketsiz yaşantı, genetik, bunun yanı sıra hormonal nedenler, psikolojik sorunlar, sigarayı bırakmak ya da alkol alışkanlığı gibi etmenler sıralanabilir.

Komplikasyonlarına baktığımızda ise kalp damar hastalıkları, şeker hastalığı, hiper tansiyon, safra kesesi problemleri, romatizmal bir takım rahatsızlıklar, gut hastalığı gibi pek çok etmenle karşılaşılmaktadır. Dolayısıyla multi faktöriyel bir hastalık olan şişmanlığın tedavisinde multi disipinel bir ekip çalışması gerekmektedir. Bu tedavide en başta ki görev doktora düşmektedir. Kişi, dahiliye uzmanı ya da endokrinolog kontrolünden geçer. Yapılacak muayenenin ardından kan tahlilleri yorumlanır ve bu konuda en etkili, en yetkili kişi olan diyetisyen tarafından kişi kilo verme sürecine alınır. Diyetisyen, hastanın 15 günlük periyotlarla kişiyi düzenli aralıklarla takip eder ve gerektiğinde bu tedavinin bir parçası olarak bir psikologdan ya da fizik tedavi uzmanından da destek alınabilir.

Sonuç itibariyle diyet, kişiye özel olarak hazırlanmalıdır. Doktor tarafından diyetler hazırlanırken kişinin yaşına, cinsiyetine içinde bulunduğu fizyolojik durum, örneğin gebelik, emzirme dönemi, sosyoekonomik düzeyi veya bunun yanı sıra herhangi bir sağlık problemi var mı yok mu? Vücudunun yağ ölçüm sonuçları nelerdir. Kan tahlilleri nasıl yorumlanmıştır. Bunlara bakarak kendi beslenme alışkanlıklarına en uygun formatı hazırlamaya çalışılır.