siber-saldiri-nedir-nasil-yapilir-02

Sibel saldırı, internet dünyasında bir kişiyi ve grubu karalamak adına kişilik hakları görmezden gelinerek yapılan saldırıdır. Siber saldırı teknoloji dünyasında bu isim ile anılırken halk arasında bu saldırı sürü sanal saldırı ve sanal savaş olarak da bilinmektedir. Siber saldırı nasıl yapılır konusu özellikle dünya çapında kendisi kanıtlamış olan firmalara karşı siber saldırılar yapılıp bu firmaların karalanması nedeniyle gündeme gelmiştir.

Siber saldırı yöntemleri hacker grupları tarafından geliştirildiğinden bu saldırıları herkesin yapması mümkün değildir. Savaş uzmanları ilerleyen yıllarda insanların ateşli silahlar ile savaşmayı bırakıp siber saldırılar ile birbirilerine zarar vereceklerini dile getiriyor. Siber saldırılar şu anda önemsiz olarak görülse de bu saldırıların ciddi ekonomik kayıplara neden olduğuna emin olabilirsiniz.

Sibel saldırı nedir sorusuna daha yalın bir yanıt vermek gerekirse, gerçek yaşamda yapılan zorbalıkların sanal ortamına taşınmış halidir diyebiliriz. Siber saldırılar genel olarak psikolojik ve ekonomik zararlar vermek adına yapılmaktadır. İnternet ortamında saldırı yapılacak olan kişiye ya da kişilere çeşitli virüsler gönderilir ve tüm kullanıcı adları ile şifreleri ele geçirilir. Bu sayede bu kişi ya da kişilerin hakkında detaylı bilgiler toplanarak sanal ortamda paylaşılmaya başlanır. Bu tip durumlar ilgili şahısların özel hayatlarının ve ticaret sırlarının herkese ulaşmasına neden olduğundan aşağılayıcı bir durum olarak kabul edilmektedir. İşte bu esnada sanal savaşın sıcaklığı ciddi anlamda hissedilmeye başlar.

Son zamanlarda yapılan siber saldırılar ele alındığında özellikle yaşı küçük olan çocukların hedef alındığı gözlerden kaçmıyor. Özellikle çocukların mahremine inip çocukları tehdit eden internet korsanları siber saldırılar yaparak gençlerin psikolojilerini altüst etmektedir. Yapılan bu saldırılar kötü ruhlu kişilerin en büyük silahlarından birisi haline geldiğinden dünya çapında siber saldırılara karşı önlem alınmasında yarar var.

Çocuklar siber saldırı yapan kişiler tarafından tehdit edildiklerinden dolayı ailelerine bu durumu açamamaktadır. Çocuğunuz aşırı derecede internette takılıyorsa ve son zamanlarda hal ve hareketlerinde ciddi değişimler meydana gelmeye başladıysa çocuğunuzun siber saldırı alıyor olma ihtimalini gözden kaçırmayın. Böyle bir durumu tespit etmeniz durumunda suçluların yakalanması adına emniyet birimlerine başvurmanızda fayda var.

Geçtiğimiz günlerde Sony firmasına düzenlenmiş olan siber saldırılar Sony firmasının ekonomik anlamda ciddi zararlar görmesine neden oldu. Hatta olayı gerçekleştiren kişilerin Koreli oldukları tespit edilince Amerika ile Kore arasında soğuk rüzgârlar esmeye başladı. Bu tarz siber saldırıların ilerleyen yıllarda gerçek savaşların başlamasına neden olacağı düşünülüyor. Bu yüzden dünya çapında siber saldırılara karşı önlemler alınmaya devam etmektedir.