Bu yazım, çayın lezzetini arttırdığı düşünüldüğünden çayın keyfine varma cihazı olarak bilinen semaver hakkında olacak…

tumblr_m82yonbJaM1qff5nxo1_400bvSemaver çay demleme ve su ısıtma için kullanılan, içinde kömür veya odun yanan ocağı bulunan musluklu kaptır. Günümüzde elektrik enerjisi ile çalışan, kömür ve odun kullanılmayan semaverler de mevcuttur. Semaverler, bakır, tunç, pirinç ve saçtan üretilmektedir. Rusya kökenli bir cihaz olduğundan ismi Rusça’’da kendi kendine kaynamak anlamına gelen sama ve varit kelimelerinin birleşiminden gelmektedir. Bağ, bahçe, balkon, piknikte, kısacası her yerde kullanılabilmektedir. Semaverde odun ve kömür yanarken çıkardığı çıtırtı sesi, insana huzur vermektedir.

Semaverin alt tarafında odun ve kömürün yandığı delikli ızgara, ızgaranın üzerinden yukarıya doğru uzanan, sıcaklığın ve dumanın yukarı iletilmesini sağlayan baca, ocağın ve bacanın çevresini saran su haznesinden ve buraya bağlı musluktan oluşmaktadır. Dış yüzeyinde işleme de yapılmaktadır.

Osmanlı döneminde kahvehanelerde çay yapımında semaver uzun süre kullanılmış ve bu şekilde yapılan çay halk arasında çok tutulmuş. Günümüzde semaver yapım iş Samsun’’un Vezirköprü ilçe’sinde, semaverde çay demleme işlemi ise Doğu Anadolu kesimlerinde yaygındır. Sağladığı kolaylık bakımından elektrikli olanları daha çok tercih edilse de verdiği lezzet bakımından odun ve kömürle yananların yerini tutmamaktadır.