Sedir Adası’nın kumu koruma altında olduğu için terlikle bile girilmesine izin verilmiyor!..

sediradasi_1007Yılda yaklaşık 250 bin kişinin ziyaret ettiği Gökova Körfezi‘nin eşsiz güzellikteki köşelerinden Sedir (Kleopatra) Adası, kumu ve turkuaz rengindeki denizi nedeniyle turistlerin ilgisini çekiyor. Mısır’ın ünlü kraliçesi Kleopatra’nın adını taşıyan plajın nadir rastlanan altın sarısı kumları 24 saat boyunca görevliler tarafından gözetim altında tutuluyor.

Plaja inen ahşap yol üzerine konan tabelalarda, ‘Plajdan hiçbir şekilde kum alınamaz, taşınamaz, kum alındığının tespiti halinde 2863 no’lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında yasal işlem uygulanacaktır’ uyarı yazısı bulunuyor.

sediradasi1_1007Görevliler tarafından korunan kumların dışarıya taşınmasının önlenmesi amacıyla 2007 yılında, kumsalın yaklaşık 60 metre uzunluğu ve 5 metre genişliğindeki bölümü iplerle çevrilirken, girilmesine kesinlikle izin verilmiyor. Plajın diğer bölümlerinde ise denize girilebiliyor. Havlu ve terlikle girilemeyen plajda, denizden çıkarken duş alınması zorunlu. Plaja gelen turistler, ancak kumlu bölgenin arkasındaki şezlonglarda güneşlenebiliyor.

Yüzlerce zeytin ağacıyla kaplı Sedir Adası’nda Helenistik ve Roma dönemlerine ait antik tiyatro, agora (halk meydanı) ve antik liman kalıntıları bulunuyor. Adada bulunan ve M.Ö. 1000 yıllarına dayandığı sanılan Pers ve Romalılar’dan kalma tarihi eserler de turistlerin ilgisini çekiyor.

Adayla ilgili dilden dile dolaşan bir de efsane var. Binlerce yıl önce Kleopatra ve Mısır Kralı Antonius Sezar‘ın Sedir Adası’nda büyük bir aşk yaşadığına inanılır. Efsaneye göre, kendisiyle evlenmeyi kabul eden Kleopatra‘ya bir hediye vermek isteyen Antonius, balayını geçirmek üzere Kleopatra’yı götüreceği adaya Mısır’dan 60 büyük gemiyle çapları 1 milimetreden daha küçük ve her tanesi aynı büyüklükte olan kumları getirtir.

sediradasi2_1007Dünyada yalnızca iki yerde, bir benzerinin de Kızıldeniz‘de, var olduğu bilinen bu özel kumun diğer özellikleri de ateşte yanması, sodalı suda kendiliğinden çoğalması ve büyüteç altında incelendiğinde hareket ediyor olmasıdır. Karbonatlı çamurun bir çekirdek etrafında birikmesiyle oluşan kumların denize kattığı eşsiz güzellikteki renk de, adanın görülmeye değer olan diğer özelliklerinden biridir.

Her köşesi cennet olan ülkemizde çoğumuzun bilmediği mücevher değerinde yerler var ki onlardan biri de Sedir Adası!.. Ülkemizde gezilip görülecek ne çok yer var, öyle değil mi?..