TSK ve genel olarak tüm dünya ordularında, su altı savunma (SAS), su altı taarruz (SAT) birlikleri; ilgili kuvvetlerde yer alan en eğitimli, yetenekli ve kuvvetli subay astsubay askerler arasından seçilir. Astsubay meslek yüksek-okullarında 2. sınıfa geçen askerlerden uygun olanlar bir mülakat sonrası deneyimli askerler tarafından titizlikle seçilir. Türkiye’de ilk olarak Deniz Kuvvetleri Komutanlığınca 1963 yılında kurulmuştur.

SAS kuvvetlere mensup askerler, su altı tehlikelerine karşı donanmaya ait araçların güzergahındaki mayın ve benzeri patlayıcı maddelerin imhasında, deniz çıkarma birlik ve araçlarının kıyı güvenliğinde, plajların ve sığ suların balistik temizliğinde görev yapan son derece deneyimli birimlerdir.

Su altındaki değişken koşullara kolayca ayak uydurabilen, fiziksel olarak yeterli ve hızlı düşünüp karar veren entelektüel ve soğukkanlı kişiler arasından seçilirler. Mayın temizleme, su altı savunma gibi görevler üstlenen yetkin bir birliğin kolay yetişmemesi de SAS komandolarının özel oluşunu ve görevlerinin ne kadar mühim olduğunu gösterir.

SAT’lar genelde taarruz yapan kuvvetler olarak bilinse de; istihbarat, bilgi edinme ve imha gibi görevlerde de aktiflerdir. Tehlikeyi ortadan kaldırma, yabancı limanlarda kontrol, rehine ve kaçırılma durumlarına aktif müdahale gibi tehlikeli ve sivil hayatının riske girdiği durumlarda da görev alırlar.

SAT Komandoları, Amfibi Harekât yani çıkarmalar için çok önemli görevler üstlenirler. Hücum botlarının ulaşabileceği bölgelerdeki tehlikeleri ortadan kaldırma, durum bilgisi verme, çıkarmaya destek gibi görevleri yerine getirmektedir.