Sarı

Sevinç, canlılık ve coşkunun sembolü bir renk olan sarı, insana mutluluk verir. Bu renk çalışmayı ve verimliliği arttıran bir renktir. Sonbahar ayıyla da özdeşleştirilen bir renk olması sebebiyle sarı, mutluluğun yanı sıra hüzün ve özlemi de temsil eder. Verimliliği arttırsa da içinde tezatlık barındırdığı için ofislerde, çalışma alanlarında kullanılması tavsiye edilmez. Parlak sarı gözleri yorar ve huzursuzluk verir. Bebeklerin ağlamasına yol açacağı için bebek odalarında parlak sarı kullanılmamalıdır. Ayrıca parlak sarı olan odalarda insanlar çabuk sinirlenir. Odalarda az miktarda kullanıldığında ise kişinin kendini iyi hissetmesini sağlar, odaya aydınlık ve ferahlık verir.

Sarı parlak ve çekici bir renktir. Dikkat çekmek istenilen yerlerde, özellikle de ticari ürünlerde sıkça kullanılır. Sarı  aynı zamanda geçiciliğin sembolüdür. Dikkat çekmesi ve geçicilik ifade etmesinden dolayı tüm dünyada taksilerin rengi sarıdır. Paranın geçici değil kalıcı olması istendiğinden bankalarda bu renk kullanılmaz. Sıcak bir renk olan sarı, tehlike işaretlerinde de kullanılır. Zihni harekete geçirir ve metabolizmayı hızlandırır. Sarı ayrıca ilham verici, kendine güvenen ve pratik kişilerin rengidir.

Sarı sindirim sisteminin rengidir. İştah açar, hazımsızlığı giderir. Atıştırma arzunuzu arttırır. Bu yüzden diyet yapan insanların bu renkten uzak durmaları gerekir. Yemek yemeyi daha keyifli bir hale getirdiğinden, mutfaklarda sıklıkla kullanılan bir renktir.