salsa_nedir

Dans denilince aklınıza ne geliyor? Dans etmekten hoşlanıyor musunuz? Hangi dansların kökeni ve nasıl ortaya çıktığı hakkında bilgi sahibisiniz? Hangi dans türleri size hitap ediyor ve ne sıklıkta dans ediyorsunuz?

Yoksa tüm bu soralara cevabınız kocaman bir HİÇ mi!

Gelin şimdi hem bedeninize hem ruhunuza faydalı olan salsanın nasıl bir dans olduğuna bakalım. Fikrinizin değiştiğini göreceksiniz. Çiftler halinde veya grupça icra edilen salsanın Küba kökenli olduğu tahmin edilmektedir. Salsada rutin hareketlere bağlı kalmadan, tamamen doğaçlama ile yapılan bir dans söz konusudur. Salsanın birçok dans figüründe çiftin pozisyonları salon danslarındaki pozisyonlarını andırmaktadır.

Salsanın dünyanın farklı bölgelerinde, farklı uygulanan stilleri bulunmaktadır. Her bir stil salsa müziğini farklı bir şekilde yorumlamaktadır. Yine aynı şekilde her bir stil ustasının kendilerince geliştirdiği stiller vardır. Dünya genelinde bilinen başlıca üç salsa stili şunlardır; Küba stili, Porto Riko stili ve Kolombiya stilidir.

Salsa Nedir?

En popüler Latin danslarının başında gelen salsa ilk olarak 1930’lu yıllarda Afrika’da doğmuş, Amerika ve Avrupa kültürlerinden etkilenerek Küba’da geliştirilmiştir. Önce Amerika’ya, sonra tüm dünyaya yayılmış modern bir dans olan salsa, adını İspanyolcada sos anlamına gelen salsa kelimesinden almıştır. Nasıl ki soslar çeşitli baharatların karışımından meydana geliyorsa salsa da farklı kültürlerin birleşiminden oluşmuş bir dans olduğu için bu adı almıştır. Bu Latin dans, yine kökeni Cuba Puerto Rico ve Venezuela olan salsa müziğine uygun bir dans olarak geliştirilmiştir. Başlangıçta 4’lük ve 8’lik kalıplarda yapılan bu dans daha sonraları tamamen müziğin ritmine uyularak, eşli veya gruplar halinde yapılan bir dans haline dönüşmüştür.

Sosyal bir dans olsan salsa günümüze kadar yayıldığı farklı ulusların etkisinde kalarak, birçok yeni stil geliştirmiştir. Bu stillerden bazıları Porto Rico, New York, Küba, Mambo, Miami, Los Angeles ve Kolombiya stilleridir.

Salsa Nasıl Yapılır?

Salsa adına basic denilen temel adımlarla başlar. Müziğin ritmine uygun olarak 1,2,3,stop,5,6,7,stop düzenine uygun olacak şekilde adımlarla yapılan salsa öğrenmesi oldukça kolay bir danstır. Salsa yaparken ritmi kaybetmemek için duraklamalarda yere vurulmasına tap, partnerinizle temas halinde olmadığınız zamanlarda yapılan figürlere de shine adı verilir. Eşli yapılan bu dansta yapılacak olan temel figürlerden önce erkek komut verir ve bayanla uyum içerisinde ritme uygun olarak dans edilir.

Salsa Nasıl Öğrenilir?

Sanatsal, estetik ve sosyal bir dans olan salsayı öğrenmek için kurslara katılabilir ve salsa eğitmenlerinden ders alabilirsiniz. Salsa adımlarını düzgün bir şekilde atabilmek için bir de salsa ayakkabınız olmalı elbette. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise salsa yaparken bedenininizin üst kısmını oynatmamanız gerektiğidir. Sonrası ise size kalıyor, bildiğiniz en temel kurallara ruhunuzun derinliklerinde gizli olan duygularınızı katın ve harmanlayın.

Salsa’nın İnsan Sağlığına Etkileri Nelerdir?

Gelelim Salsa’nın beden ve ruh sağlığına olan faydalarına… Kilo vermek istiyorsunuz; ama spor salonunda sadece belirli vücut bölgelerine göre hazırlanmış sıkıcı spor aletleri size göre değil. Salsa, tüm vücut kaslarınızı çalıştırabileceğiniz sportif bir aktivitedir. Bu sayede kilo verebilir; sağlıklı bir bedene sahip olabilirsiniz. Ayrıca salsa sayesinde vücudunuzda biriken negatif enerjiden kurtulabilir günlerce haftalarca sizi strese sokan tüm olumsuz olaylardan da uzaklaşabilirsiniz. Eşli yapılan modern bir dans olması yönüyle de salsa sayesinde yeni insanlarla tanışabilir, iyi arkadaşlıklar kurabilirsiniz. Bu sayede daha sosyal bir insan olacaksanız ve hayata bakış açınız dahi değişecek.

Salsa ile kendinizi müziğin kollarına bırakın.
Özgürlüğü ruhunuzda, özgürlüğü bedeninizde hissedin.