Normal bir insanda günlük 200 tele kadar dökülen saçlar normal olarak kabul edilir ve endişelenmeniz gereken bir durum olmadığını gösterir. Erkek tipi saç dökülmesi kendini saçlarda incelme ve şakaklarda açılmayla gösterir ve önlem alınmazsa kellik kaçınılmaz sondur. Gelelim saç dökülmesinin nedenlerine;

  1. Stres bütün hastalıklarda olduğu gibi saçta da önemli bir rol oynuyor. Ağır tramvalar ve stres saçı dökebilir.
  2. Kemoterapinin yanı sıra; doğum kontrol hapları, akne ilaçları, anabolik steroidler ve uyuşturucu da saç dökülmesine neden olabilir.
  3. A vitamini ve demir eksikliği en büyük dökülme nedenleridir. Öte yandan bazı gebe hastaların saçları östrojen dalgalanmaları yüzünden dökülebilir.

Erkek Tipi Saç Dökülmesinde Yanlış Bilinenler Hakkında:

  1. Sarımsak; yılan, badem, zeytinyağı ve bilumum yağlar iyi gelir düşüncesinden uzak durulmalı.
  2. Kafayı kazıtmak ya da olabildiğince kısa kestirmek de bilinen en büyük yanlışlardan biridir.
  3. Jöle, saç spreyi ve diğer saç ürünlerinin saça kalıcı zararlar verdiği konusunda kanıtlanmış bir durum yoktur.
  4. Kullanılan şampuanlar saç dökülmesini durdurur düşüncesi de yanlış bilinenlerdendir.

Erkek Tipi Saç Dökülmesinin Tedavisinde FDA (Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi) tarafından onaylanmış 3 madde bulunur. Bunlar Finasteride, Minoksidildir ve Ketokonazol’dur.

Saç dökülmesini tedavi etmek; uzun, sabırlı ve meşakkatli bir iştir. Günümüz de saç ekimleri moda lakin saç ekiminde iyi bir hekim bulabilmek, ekilen köklerin tutması, maddi külfeti ve kaybedilen 1 senelik bir zaman olabileceğini hatırlatalım. Tüm bu adımları şu sıralarda göze almak, bilhassa saçlarınız ilaç tedavileriyle düzelecekse pek mantıklı gelmiyor. Üzülerek belirtelim, yaptığınız tedavi ile tamamen kel kalmış birinin, 18 yaşındaki haline dönmesi neredeyse imkansıza yakındır.