Rubik küpü, görünürde yalnızca dahilerin çözebildiği çok renkli bir oyun küpüdür. Rubik’s üreticilerinin belirttiğine göre, bu küp Macar tasarımcı Erno Rubik tarafından bulunmuştur. İlk prototip 1974’te üretilmiştir ve bu prototip tahtadan yapılmıştır. 1977’de ilk ‘Sihirli Küp’ Budapeşte’de bir oyuncakçıda satılmıştır. 1982’de dünya çapında 100 milyondan fazla Rubik Küpü satılmıştır ve günümüzde bu küpler hala popüler. Eğer küpü çözmekte zorlanıyorsanız, her yüzün merkez karesini baz alarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Rubik Küpü Nasıl Çözülür

Yapılacaklar

  1. Uygun renkte kareleri her yüzdeki merkez karenin etrafına toplayın. Örneğin, orta karenin beyaz olduğu yüze beyaz kareleri getirin. Orta kareler hareket etmez, bu nedenle orta kare ne renkse o yüzün o renk olacağını söyleyebiliriz. Orta kareleri küpü çözebilmek için ipuçları olarak kullanabilirsiniz.
  2. Orta karelerle aynı renkte kareleri köşelere yerleştirin. Küpü dıştan içe çözeceksiniz.  Üst sıraya gerekli köşe karelerini koyabilmek için gerekli adımları uygulayın. Her köşe kare, ortadaki sabit kareyle aynı renk olmalı.
  3. Bir yüzü tümden çözmek yerine her yüzün bir kenarını çözün. Gerektiğince küpü çevirin ve döndürün. Renkli karelerin birleştiği yerleri ayırın. Renk düzenini bozun.
  4. Renklerin dış kenarlarını oluşturduktan sonra küp üzerinde ‘T’ şeklinde renk dizisini bulun. Bu, orta katmanı çözmenize yardımcı olacaktık. İki yerine üç kareyle ‘T’ oluşturacak şekilde alt katmanı çevirin. Küpün sağ ve sol katmanlarını aşağıya ve sonra sağa çevirin. Doğru renkleri küpün ortasında toplamak için tekrar aşağıya çevirin.
  5. Küpü ters çevirip yarım kalan sıranın köşelerine bakın. Bu katmanı, yan yana iki farklı kareyi kendi kenarlarına getirene kadar çevirin.  Son katman için,  doğru renkteki köşe kareyi sağ alta getirin. En yakınınızdaki kenarı sola çevirip sol kısmı öne çevirin. Burada amaç tüm köşelerin doğru renkte olması. Arka sırayı sola çevirmeniz de gerekebilir.
  6. Kalan parçalara bakın. Dört parça kalmış olmalı. Küpü çözmek için orta bölümleri çevirmeniz gerekecek. Renge bağlı olarak, kareleri yerlerine getirmek için orta bölümleri çevirin.

Öneri ve Uyarılar

  • Rastgele çevirmek yerine, karelerin nereye ait olduğunu bulun. Adımlarınızı planlamazsanız, küpü iyice zorlaştırırsınız.
  • Daha kolay hareket etmesi için küpün içine vazelin sürün.
  • Küpü çözmek için bir kaç metot mevcuttur.