Rubik Küpü, insanı saatlerce oyalayabilen ustaca hazırlanmış küçük bir plastik bloğudur.  Maksat bu bulmacayı çözmektir. Bazı insanlar yardıma ihtiyaç duymadan bu 3 boyutlu küpü çözer, bazılarımızınsa biraz yardıma ihtiyacı olur. Rubik zeka oyununu çözmedeki hızınız ve becerinizle arkadaşlarınızı şaşırtabilmeniz için bazı metotlar bulunmakta.

rubik-kupu-cozmenin-kolay-yollari_646x340

Klasik Çözüm
Çömez metodu ya da klasik metot olarak bilinen bu çözüm yolu, Rubik internet sitesinde verilmiştir. Hamlelerin ezberlenmesini gerektirir, ancak öğrenildikten sonra hızlıca yapılabilir. Çözüm altı temel adımdan oluşur ve her biri kübün bir yüzünü çözer. Sıralama; artı, beyaz köşeler, orta katman, üst katman ve sarı köşeler şeklindedir. Sıralamadaki her öğe detaylı adımlarla açıklanmıştır ve ezberlenmeleri gerekir, ancak tek tek ele alındığında bu adımlar zor değildir.

Heise Metodu
Bu teknik daha doğrudan bir yöntemdir ve ezber bu yöntemde daha az yer tutar. Sol alt köşeden başlayarak dörtlü kareler halinde çözülür, daha sonra ön kısma ve ardından üst kısma geçilir.  Bu karelerin renkleri aynı olmak durumunda değildir. Kareler yapıldıktan sonra renkler bir araya getirilir, kalan kenarlar ve köşeler yapılır. Daha sonra sona kalan üç köşe çözülür.

Blok Tekniği
Küpü her yüzün köşesinden başlayan küçük bloklar halinde çözme ve ardından çözülen bölümleri küp tamamlanana kadar büyütme yöntemidir. Küpün bir köşesinde 2×2 blok olarak başlar, 2×3 ve sonrası şeklinde devam eder. Yeterince çalışılıp öğrenildiğinde hızlı çözme amaçlı kullanılabilir.

Algoritma Tekniği
Yalnızca yedi adım kullanan bu teknik, hız için kullanılabilecek bir yöntem değildir, ancak ezberlenmesi kolay adımları olduğundan faydalıdır. Diğer bazı çözümler gibi, asıl amacı karmaşık ya da sayıca fazla adımları ezberlemek değil,  çözülmesi gereken kısımların sıralamasını anlamaktır. Bu metot, üst katman, ikinci katman köşelerinden başlayıp her adım için bir algoritma kullanarak küpün geri kalanını çözümler. Matematik yönünden güçlü kişiler için bu metot uygulaması ve öğrenmesi kolay bir yöntemdir.