Romatizmaya ne iyi gelir? Romatizmaya iyi gelen yiyecek ve bitkiler: Romatizma nedir; eklem, kas ve kemiklerde ve yan bağlarda oluşan şiddetli ağrı, şişlikle devam eden bir hastalıktır. Romatizma en fazla görülen hastalıklar listesindedir. Yüksek nem, soğuk romatizmayı ciddi manada etkiler ve tetikler. Kullanılan ilaçlar dışında bazı bitkiler ve yiyecekler romatizmaya iyi gelir. İşte, romatizmaya iyi gelen bitkiler ve yiyecekler;

romatizmaya-iyi-gelen-bitkiler

Enginar

İçinde bulunan bol folik asit ve potasyum sayesinde kemikler kuvvetlenir. Ayrıca toksin attırdığından romatizma, gut ve eklem sorunlarında etkilidir. Ağrıyı keser ve romatizmayı yavaşlatır.

Domates

Domates, bir C vitamini deposudur. C vitamini kemikleri destekler ve güçlenmesini sağlar. Ayrıca domates içinde bulunan ve kırmızı rengi veren kimyasal, iltihaplara iyi gelir.

Fasulye

Fasulye, romatizma, siyatik ve böbrek hastalıklarında çok faydalıdır. Ayrıca kan şekerini dengeler.

Kereviz

Romatizmal hastalıklarda ağrılara iyi gelir.

Pancar

İçinde bulunan bol potasyum sayesinde kemikleri kuvvetlendirir. Ayrıca, böbrek ve idrar yollarının sağlığına çok etkilidir.

Turp

Siyatik, lumbago, romatizma ve nevralji hastalığında çok faydalıdır.

Hurma

Hurma içinde bulunan bol demir nedeni ile kemikler sağlamlaşır. Bağırsakların çalışmasında çok etkilidir.

Armut

Romatizma ve kireçlenmede tedavi edici özelliği vardır. Özellikle armut kurusu çok daha etkilidir.

Kavun

A, C vitamini ve betakoroten içeren kavun, vücudu toksinlerden temizler. Böbreklerin düzenli çalışmasını sağlarken, romatizmaya iyi gelir.

Frenk üzümü

Yapraklarının kaynar suda bekletip içmek, romatizmal ağrılara engel olur.

Biber

Eklem yerlerine ovuşturarak, masaj ile sürmek kan dolaşımını hızlandırır. Romatizma ve eklem ağrılarına iyi gelir, ağrı kesici etkisi vardır.

Tahıllar

Romatizmanın neden olduğu ağrılara ve eklem yanmalarına iyi gelir.

Kekik

Banyo sonrası kullanılan kekik yağı, romatizma ağrılarını keser. Kekik yağı içinde bulunan timol, vücut yağlarını parçalar.

Zencefil

Zencefil, kan damarlarını genişletir. Böylece dolaşım hızlanır ve romatizma ağrıları yavaşlar.

Kuşkonmaz

C ve E vitamini ve folik asit içerir. Bu nedenle vücuttan toksin attırır. Sistitte, karaciğer sağlığında ve böbreklerin çalışmasında etkilidir. Romatizmaya iyi gelir.

Bitki çayları

Papatya, melisa, lavanta ve anason bitkilerinin çayları kas gevşetici ve ağrı kesicidir. Bu bitki çayları, romatizma ağrılarına iyi gelir.

Baharatlar

Zencefil, biberiye, kekik ve karanfil, mercanköşk ağrı kesici etkisi taşır. Yemeklerde bol miktarda kullanılır.