Radyasyon hastalığı hakkında bilgiler. Radyasyon hastalığı belirtileri nelerdir?  

Radyasyon-HastalığıUranyum ya da baryum gibi radyoaktif elementler parçacık ya da dalga formunda yüksek enerji yayar. Alfa partikülleri, beta partikülleri ve gama ışınları canlı hücrelerimizdeki atomlarla etkileşime geçerek hasara neden olabilen radyoaktif emülsiyon türleridir. Her radyasyon türü vücut hasarına neden olabilir ve radyasyon hastalığı diye bilinen duruma yol açabilir.

Radyoaktif parçacıklar ya da dalgalar vücudunuzdaki atomlarla etkileştiğinde atom çekirdeğinin yörüngesinde dönen elektronları kurtarır. Bu durum atomun doğal çalışma biçimini değiştirir ve serbest radikaller olarak da bilinen iyonlar oluşturur. İyonlar hücrenin genetik materyallerinde ki atomlar gibi atomlara anormal reaksiyonlar göstererek mutasyona, hatta kansere yol açar.

Yüksek seviyelerde radyasyona maruz kalmak hücre ölümüne yol açabilir. Sonucunda doku ve organ yetmezliği meydana gelebilir. Kendine enfeksiyon sayısında artışla gösteren zayıf bir bağışıklık sistemi, genellikle radyasyon hastalığının belirtisidir.

Radyasyon Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

İlk belirtiler kusma, ishal ya da güçsüzlüktür ve bunları bazen saç dökülmesi takip eder.

Kusma ve ağrıyı azaltmak için ilaçlar verilebilir ama ölümcül enfeksiyonlarla savaşmak ve radyasyon hastalığının kademeli biçimde iyileştirmesine destek için sadece antibiyotikler ve kan nakli işe yarayabilir