portakal-suyu-neden-acilasir_646x340

Özenilerek hazırlanmış kahvaltı sofralarının olmazsa olmazlarından birisi de portakal suyudur. Birçok kişinin damak tadına hitap eden bir içecek olan portakal suyu kış mevsiminde, taze olarak tüketildiğinde en iyi aromayı ve lezzeti verir. Bu şekilde besin değerlerini de iyi bir şekilde koruyan portakal suyu, özellikle C vitamini içeriği ile kışın hastalıklara karşı vücudun daha dirençli olmasını da sağlar.

Portakal suyunun içerisinde yoğun miktarda asit ve meyve şekeri bulunur. İçerdiği şeker miktarının fazla olmasından dolayı da portakal suyunun kontrollü bir şekilde tüketilmesi gerekir. Portakal suyunun aşırı tüketilmesi sonucunda, kilo problemleri ortaya çıkabileceği için portakalın her zaman sadece suyunun değil posasının da tüketilmesi önerilmektedir.

Portakal suyunun taze sıkılmışı makbuldür. Ancak, portakalın sıkılmasıyla elde edilen portakal suyu bekletildiğinde acılaşmaya başlar. Tadında meydana gelen bu acılaşma ise portakal suyunun tadını bozarak tüketilmesini engeller. Peki, bekletilen portakal suyunun neden acılaştığını biliyor musunuz?

Portakal Suyu Neden Acılaşır?

Turunçgillerde, acılık maddesi denilen bazı maddeler bulunur. Örneğin, greyfurt meyvesine kendine has acılığı veren naringin adlı bir maddedir. Bu şekilde portakalda da limonin adı verilen bir acılık maddesi bulunur. Bu madde portakalın olgunlaşmasıyla kaybolmasına rağmen, Washington gibi bazı portakal çeşitlerinde limonin monolakton adında, limoninin ön maddesi olan bir madde daha bulunur. Bu madde normalde portakala acılık vermez. Ancak portakalın suyu ile meyvesi birbirinden ayrıldıktan sonra limonin monolakton, portakal suyundaki asitle etkileşir ve dilakton limonin adlı acı bir madde ortaya çıkar. Bu madde de portakal suyunun acılaşmasına neden olur. Portakal suyu ne kadar fazla bekletilirse, bu etkileşimden dolayı portakal suyunun acılık miktarı da o kadar artar.