pinterest_nedir_nasil_kullanilir

Geçtiğimiz yıllarda ülkemizde pek fazla kullanıcısı olmayan Pinterest son dönemlerde popülerlik kazanmıştır. Bilgisayara fotoğraf kaydetme derdinden sizleri kurtaracak olan Pinterest sayesinde yer sıkıntısı yaşamadan devasa büyüklükte albümler oluşturabilirsiniz. Bilgisayarlar, tabletler ve cep telefonlarında rahatlıkla kullanılabilen Pinteresti bir resim panosu şeklinde yorumlayabiliriz. Bu panoya dilediğiniz fotoğrafları hiçbir kısıtlama olmadan istediğiniz kadar ekleyebilirsiniz. Bu fotoğrafları isterseniz bilgisayarınızda veya cep telefonunuzdaki albümlerden seçebildiğiniz gibi, başkalarının panolarından da alabilirsiniz. Mantık ise çok basit, tarzınıza, zevklerinize uygun olan fotoğraf panolarını takip edebilir, buradaki fotoğraflardan beğendiklerinizi “pin it” butonuna basarak kendi panolarınıza ekleyebilirsiniz.

Her alan ve kategori için bir pano oluşturabilirsiniz. Hayvanlar, moda, tarih, çiçekler, şehirler vs. Düşünsenize tamamen sizin zevklerinizle oluşmuş, asla silinmeyecek kocaman fotoğraf albümleriniz olduğunu. Üstelik bunun için herhangi bir depolama alanına da ihtiyaç duymayacaksınız. İnternetin olduğu her yerde Pinterest hesabınıza girebilir, yeni fotoğraflar ekleyip pinleyebilir veya bir fotoğraf turu yapabilirsiniz.

Pinterest Nedir?

Kelime anlamıyla başlayacak olursak Pinterest “Pin” ve “Interest” kelimelerinin birleşmesinden oluşmuştur. Pin iğneleme anlamına gelmekte, interest ise ilgi demektir. Pinterest, video ve fotoğraf paylaşımına imkân veren sosyal medya platformudur. Platformdaki temel mantık ise ilan panosu olarak kullanılabilmesidir. Pinterest üzerinde ilginizi çeken konuların tıpkı gerçek bir ilan panosu gibi duyurusu yapılabilmektedir. Yapılan bu duyuruların farkı ise online platform üzerindeki sayısız kullanıcıyla paylaşılabilmesi ve en önemli özelliği de paylaşım kaynağının kim olduğunun görülebilmesidir.

Diğer sosyal medya platformlarında olduğu gibi Pinterest için de temek mantık paylaşmaya dayanmaktadır. Bu platformdaki fark ise paylaşımlardaki görsellerin ağırlıklı olmasıdır. Pinterest kullanıcıları internet üzerinde rastladıkları ilginç video ve fotoğrafları paylaşabilmekte, diğer kullanıcılardan yorumlar alabilmektedir.

Pinterest Nasıl Kullanılır?

Pinterest platformunda paylaşım yapmak “pin” olarak adlandırılmaktadır. Kullanıcıların internet tarayıcılarına “Pin It” isimli bir uygulamayı yüklemeleri ile internette rastladıkları tüm video ve fotoğrafları kolaylıkla diğer kullanıcılarla paylaşmaları mümkün olmaktadır. Platform üzerinde paylaşım yapılan yerin adı ise “board” olarak adlandırılır. Bu panolar üzerinde kullanıcıların paylaşmak istedikleri video ve resimler farklı kategoriler altında toplanabilmektedir. Ayrıca istenilmesi durumunda kullanıcılar paylaşım yaptıkları panolarda diğer kullanıcıların katkı yapmasına da izin verebilmektedir. Üye olunmasıyla birlikte platform rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Kullanıcılar Facebook ve Twitter’da olduğu gibi diğer kullanıcıları takip edebilmektedir. Bu sayede takip ettikleri kullanıcıların paylaşmış olduğu tüm video ve resimler görülebilmektedir. Pinterest üzerinde yapılan paylaşımların altına yorum yazılabilmektedir.

Platform üzerindeki “Like” tuşuyla kullanıcılar gördükleri ilginç içerikleri beğenebilmektedir ya da bu içerikleri pinleyerek diğer kullanıcılarla paylaşabilmektedir. Platform üzerinde beğendiğiniz paylaşımları kendinize ait bir panoda paylaşmanıza imkân veren özellik ise “Repin” özelliğidir. Twitter üzerinden Retweet yapmaya benzeyen bir özelliktir.

Pinterest üzerinde bulunan Arama (Search) kısmıyla farklı başlıklar altındaki sayısız içeriğe ulaşmanız mümkün olmaktadır. Ayrıca Android ya da iOS uygulamasında bulunan (+) yazan yere dokunulmasıyla herhangi bir web site, kamera ya da yer görüntüsü de pinlenebilmektedir.

Pinterest Ne İşe Yarar?

50 milyonun üzerinde kullanıcısı olan Pinterest ile farklı kategorilere ayrılmış olan panolarda paylaşım yapılmaktadır. Önceden İngilizce olan sosyal ağ yapılan son güncellemeyle beraber Türkçe dil hizmeti vermeye de başlamıştır. Pinterest’in ücretsiz mobil uygulamaları sayesinde de sürekli yanınızda bulunan akıllı telefonlarla aktif olarak kullanım gerçekleştirmeniz mümkündür. Sosyal platformlarda olduğu gibi Pinterest’te de profilinizi düzenleyebilmek mümkündür.

Pinterest platformu sayesinde fotoğrafları bilgisayara kaydetme ve saklama derdi sona ermektedir. Bilgisayarınızda kalabalık yaratmadan, ilgi alanınıza göre oluşturduğunuz panolara kaydederek bilgisayarınızda büyük bir yer tasarrufu sağlayabilirsiniz. Bu resimlere tekrar bakmak istediğinizde ise Pinterest’e giriş yaparak ilgili klasör içinden kolaylıkla bu resimlere ulaşabilirsiniz. İlgi alanınıza göre oluşturabildiğiniz kadar pano oluşturmanız mümkün olmaktadır. Ayrıca bu panolarda yapılacak gizlilik ayarları ile yalnızca sizin görebileceğiniz panolar oluşturmak sitenin bir diğer avantajıdır.

Resimlerinizi yanınızda götürmeniz gereken durumlarda taşınabilir bellekler,  CD’ler, DVD’ler ya da laptopların yerine internetin olduğu her yerde Pinterest hesabınızdan tüm fotoğraflarınıza ulaşabilirsiniz.

Mart 2010’da kurulmuş olan sitenin 2012 yılındaki kullanıcı sayısı 10.4 milyona ulaşmıştır. Bu kullanıcı sayısı Ekim 2013’te ise 70 milyona yükselmiştir. Kullanıcıların büyük bir kısmı ise ABD dışındandır. Bu platformun kullanıcılarının %80’ini kadınlar oluşturmaktadır. Ayrıca 500 binden fazla marka da Pinterest üzerinde kurumsal bir hesaba sahiptir.