Dosyalar için bilgisayar kullanımı başladığından beri farklı formatlar vardır. Bu formatlar zaman içerisinde gelişmekte ve buna ek olarak yenileri de çıkmaktadır. İnsanların kullanımlarını kolaylaştırmak ve istedikleri belgelere rahat bir şekilde ulaşabilmelerini sağlamak amacı ile oluşturulmuşlardır. Bunun yanı sıra, böyle dosyaları hazırlamak isteyen ve belge olarak sanal ortama taşımak isteyen kişiler için de oldukça vazgeçilmez olmuşlardır.

pdf_dosyasi-1110x400

Uzun yıllardan beri çok sayıda farklı belgenin oluşturulmasını ve korunmasını sağlayan uzantılardan birisi de PDF ‘dir. PDF İngilizce Portable Document Format yani taşınabilir belge biçimi demektir. Bu uzantıya sahip olan dosyaları günümüzde çok sayıda kişi kullanır. Aynı zamanda resmi yerlerde de kullanımları söz konusu olduğu için bir hayli öneme sahiptir ve günümüzde vazgeçilmez bir hal almıştır. PDF dosyalarının en önemli avantajlarından biri orijinal dökümanda kullanılan tüm yazı karakterlerini, vektörel objeleri ve resimleri olduğu gibi muhafaza ederek PDF içine aktarmasıdır. Diğer bir özelliği de orijinal dökümanın kapladığı MB alanından çok daha az yer kaplamasıdır.

PDF Dosyası Nedir?

Resmi belgeler, dokümanlar, kitaplar ve daha farklı çok sayıda dosya standardı olarak PDF kullanılıyor. Bu dosyalar oldukça işlevsel ve çok amaçlı olduğu için genel olarak bu format tercih ediliyor. Office programların yanı sıra, dosyaların değiştirilememesi de PDF uzantısının kullanımını daha fazla arttırmıştır. Bilgisayarlarda rahat bir şekilde çeşitli programların kullanımı sayesinde açılabildiği gibi, tablet ya da telefonlardan da çok kolay kullanılabilmektedir. Banka ekstreleri PDF kullanımı açısından sürekli hale gelmiş bir ortamdır. Online şekilde bankacılık kullanan kişilere, aylık ekstre bilgileri mail yolu ile iletilir ve iletilen dosya PDF uzantısına sahiptir. Durum böyle olduğu için de çoğu kişi bilgisayarının yanı sıra, telefon ya da tabletlerinden de bu dosyalara ulaşım sağlamak isteyecektir. Ayrıca oluşturulan online kitaplar, çeşitli dokümanlar ve daha pek çok şey PDF uzantısıyla oluşturulur.

PDF Dosyası Nasıl Yapılır, Nasıl Oluşturulur?

Bu dosyaları açabilmek için çeşitli programlar vardır. Dünyada şu an en yaygın olarak kullanılan Adobe’un yazılımını gerçekleştirmiş ve piyasaya sunmuş olduğu Acrobat Reader adı verilen programdır. Genel olarak bütün kullanıcılar bu program sayesinde PDF dosyalarını açıp kullanabilmektedir. Her sene yenilenen ve bunun yanı sıra geliştirilen bir ara yüzü bulunur. Ayrıca PDF dosyaları çok sayfalı içerikler de olabileceği için bu program sayesinde kullanıcılar istedikleri sayfanın numarasını girerek ulaşmak istedikleri yere rahat bir şekilde gidebilirler.

Eğer çeşitli dosyalara ulaşımı internet aracılığı ile sağlamak istiyorsanız da, çoğu tarayıcının geliştirmiş olduğu alt yapıdan faydalanabilirsiniz. Chrome, Firefox ve Explorer için bu durum geçerli olacaktır. Dosyaları indirmenize ya da kayıt etmenize gerek kalmadan, internet üzerinden de inceleme ya da içeriğe ulaşma şansınız var. AcrobatReader’ınyanı sıra bulunan çeşitli programlar da kullanım açısından kolaylık sağlar. Her ne kadar sorunsuz çalışan bir ara yüzü olsa da, diğer programları da kullanarak Reader için ekstra bir alternatif oluşturma şansına sahip olabilirsiniz.

PDF Dosyası Nasıl Düzenlenir?

PDF dosyası düzenlemek ve oluşturmak için kullanılan çeşitli programlara rastlamanız mümkündür. Üstelik programların indirmesi ve kullanma süresi de sınırsızdır. Sizden herhangi bir ücret talep edilmeyeceği için rahat bir şekilde PDF oluşturma şansına sahipsiniz. Bu programların yanı sıra internet üzerinde kurulmuş farklı siteler de vardır. Bu siteler sayesinde, oluşturmuş olduğunuz dosyaları PDF formatına çevirebilirsiniz. Farklı internet adresleri ile verilen dönüştürme hizmetlerini de ücretsiz olarak indirip kullanma şansına sahipsiniz.