Park sensörü nedir?

Görüş açısının yeterli olmadığı durumlarda park etme kolaylığı ve güvenliği sağlayan, montajı kolay elektronik bir donanımdır.

Yaydığı elektromanyetik dalgalar ile sürücünün görüş alanı dışında kalan canlı ve cansız engelleri sesli – görsel olarak bildirir ve böylece olası kazaları engelleyerek sürücüye konforlu ve güvenli park etme olanağı sağlar.

Park Sensör Özellikleri

Ultrasonik “EKOLOKASYON” yöntemini kullanan bu sistem hava şartları nasıl olrsa olsun, aracınız ile tehlike oluşturan nesneler arasındakı uzaklığı size bildirerek kolayca Park edebilmenize olanak verir.

Geriye doğru giderken bir kazanın size ne sorunlar açacağını düşünürsek;
» Aracınız boyanırken serviste geçen süre
» Ödediğiniz ücret
» Eğer çarptiginiz başka bir araçsa ve olay polise intikal etti ise karakol-sigorta-eksper v.s…
» Ya da daha kötüsü bir canlıya zarar verirseniz.

Park Sensörünüz her ortamda çalışır. Gece, yağmurlu, karlı, sisli gibi görüşünüzün kısıtlandığı zamanlarda ise vazgeçilmez bir yardımcıdır.

» Orijinal gibi görünür
» Monte edildiği araca hiçbir şekilde zarar vermez.
» Araç tamponu içerisine monte edildiği için dışarıdan kablo görünmez.
» Çamur,su ve diğer dış etkenlerden etkilenmez
» İstenir ise tampon rengine boyanabilir.
» Microsensorler ve bağlı olduğu elektronik beyin sizi geri giderken baska bir araca, nesneye olan uzaklığınızı bildirerek uyarır.
» Senelerce kullanılabilecek bir üründür, bakım gerektirmez.
» Araç tamponunun içerisine monte edilir ve dış etkenlerden etkilenmez.

Park Sensörü Önemli Mi?

Park sensörü güvenlik ve konfor açısından büyük rol oynayan bir sistemdir. Hiç bir sürücü aracının tamponunun çizilmesini ve hasar almasını istemez. Araç etrafında ki görmediğiniz nesneleri bile sizin için gören ve size bunu uyarı sinyalleri ile belirten bir sisteme önemsiz demek yanlış olur. Sunmuş olduğu konforun yanı sıra, yakıt tüketiminiz ve aracınızı park ederken harcadığınız vakitte azalacaktır. Araç park ederken problem yaşayan sürücüler için ise park sensörü yüzyılın icadı denilebilir.

Park Sensörü Daha Sonradan Takılır Mı?

Konforun ön planda olduğu araçlarda ve yeni model araçların neredeyse hepsinde park sensörü bulunmakta. Düşük model araçlar için ise daha sonradan montajının yapılabilmesi mümkün. Sunduğu rahatlığa oranla piyasada satılan park sensörlerinin fiyatı ve montaj işlemi için gayet uygun maliyetli olduğunu söyleyebiliriz. Geri geri giderken aracınızı sürtme korkusunu tamamen ortadan kaldıran park sensörü aracınızda yok ise kolaylıkla sahip olabileceğiniz bir teknoloji.

Park Sensörleri Nasıl Çalışır?

Günümüzde elektromanyetik ve ultrasonik olmak üzere iki farklı park sensörü çeşidi bulunmakta. Elektromanyetik park sensörü oluşturduğu manyetik alan içerisine giren nesneleri algılayarak ses bildirimi yaparken ultrasonik park sensörü ise yaydığı ses sinyallerinin tekrar kendisine dönme aralığı ile çevredeki nesneleri algılar.

Yaklaşık bir metre temas mesafesi kaldığında park sensörü devreye girer ve sizi aralıklı olarak sinyal sesleri ile uyarır. Temas edeceği nesne ile arasındaki mesafe azaldıkca duyacağınız sinyal seslerinin aralığı kısalır. Durmanız gereken noktada ise ses sürekli olarak aralıksız bir şekilde sizi uyarır. Uyarı sesini sabit olarak duyduğunuzda aracınız ile nesne arasında yaklaşık 25-30 cm bir aralık olacaktır.

Park Sensörü Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Park sensörleri her ne kadar araç arkasındaki gözlerimiz olsada bazı durumlarda algılayamadığı cisimler olacaktır. Dik konumlandırılmış bir tabelayı örnek verecek olursak, ince yapısından dolayı park sensörü her zaman için algılamayabilir ve direğe çarpmamıza neden olabilir.Aracımızı park etmeden önce park edeceğimiz yerin uygunluğunu kontrol etmeliyiz. Biz aracımızı park etmek için geri giderken araç arkasından geçmekte olan yayalar, taşıtlar veya hayvanlar olabilir, park sensörümüze ne kadar güvensekte tedbiri elden bırakmadan çevremizi sürekli kontrol etmemizde fayda var.

Yaz-kış problemsiz olarak çalışmakta olan park sensörlerinin problemsiz çalışmasını sürdürebilmesi için temiz tutulması gerekir, gözleri kapalı bir gözün görmeyeceği gibi park sensörünüzde de kir birikmesi cisimleri algılayamamasına neden olur.