Palamut, sonbahar aylarında Karadeniz üzerinden Ege denizine ulaşmak için Marmara denizinden göç etmeye başlar. Palamut avı, diğer balık avlarına göre biraz daha yorucudur. Palamut, hamsi ile beslendiği için oltaya yem olarak hamsi takmak gerekir ama oltada hamsi çabuk dağılacağı için bu yöntem çok tercih edilmez.

palamut-baligi

Kıyıdan palamut tutmak için, yormayan, fakat uzak noktaya atış yapabilen kamış tercih edilmelidir. Palamut avında kullanılacak takım ise en az 0.40-0.45 misinaya takılan, minimum 0.30 kalınlığında köstekten oluşmalı, kurşun seçiminde ise en az 150 gr tercih edilmelidir. İğneler biraz kalın ve tüyler ise orta büyüklükte olmalı.

Hazırlanan çapari ile kıyıdan mümkün olduğunca uzağa olta atılmalı, sistemli bir şekilde sarım yaparak, balığın dikkatini çekmeye çalışmak gerekmektedir. Palamut tutmak için oltanın sürekli suyun içerisinde hareket halinde olması avın verimini artırır. İstanbul boğazında derinlerden göç eden palamut balığını kıyıdan yakalamak için bu yöntemi kullanmalısınız.

Palamut yakalamak için çapari dışında, sahte yem (rapala) kullanılabilir. Palamut boyuna göre sahte yem seçilmeli, kıyıdan uzağa rapala gönderilerek, palamut balığının dikkatini çekmeye çalışmak gerekir. Suyun içerisinde sahte sürekli at-çek yaparak hareket ettirilmeli, avlanan yerde vuruş olmaması durumunda başka bir mekanda palamut avına devam edilmelidir.

Tekneden palamut yakalamak daha kolaydır. Daha önce hazırlanan çok sayıda iğnenin bulunduğu (25-50 adet iğne) köstek, kurşunsuz bir şekilde denize bırakılmalı, tekne hareket halindeyken, misina sürekli çekilip bırakılarak, tüylerin suyun altında palamut balığının dikkatini çekmeye çalışmak gerekir.

Çok iğneli köstek misinası kalın olduğu için işaret ve baş parmakta tahriş meydana gelebileceği için eldiven ya da parmaklık kullanmak gerekir. Palamut hareketli bir balık olduğu için tekne hareket ederken iğneye bir anda takılabilir. Palamut balığının bol olduğu durumlarda birkaç iğneye aynı anda birden fazla palamut takılabilir.

Tekneden palamut tutmak için yemli takımlarda kullanılır. Palamut avında tercih edilebilecek hamsi dikkatlice iğneye takılıp, suya bırakılır. Hamsi yumuşak bir balık olduğu için çok fazla hareket ettirmek iğneden hamsinin çıkmasına neden olur. Yemli takım denize indirildikten sonra kamış ya da takım hareket ettirilmeden beklemek gerekir.

Palamut avı, lüfer balığı avına biraz benzer. Yakalaması zor olan palamut özellikle yağlandıktan sonra daha da lezzetli hale gelir. Kıyıdan palamut avının yanı sıra, tekneden palamut avı da keyifli ve yorucudur. Bunların dışında tekneden ağ ile palamut yakalamak çok kolaydır. Sabah hava aydınlanmadan ağları denize bırakıp, 3-4 saat bekledikten sonra gün aydınlanmaya başladığı zaman ağ toplanmalıdır. Palamut ağı toplandığında çok sayıda palamut balığını ağda görmek mümkündür. Palamut balığının büyük boyuna torik denilir. Torik genellikle, sonbahar sonu, kış ayları başında Karadeniz ve Marmara denizinde yakalanır. Karadeniz’de Ağustos aylarında palamut amatör balıkçılar tarafından tutulmaya başlar. Av yasağının bitmesi ile Karadeniz’den çok sayıda palamut yakalanıp tezgahlarda yerini alır. Eylül aylarında ise İstanbul boğazında palamut avlanmaya başlar. Kasım ayı geldiğinde ise palamut sayısı azalır ve daha çok torik avlanmaya başlar.

Palamut avı video