Geçtiğimiz Mayıs ayında Avustralya’da da yaşanan örümcek yağmuru ve bu yağmurun sebebi nedir? İşte yanıtı…

orumcek1-18102015Geçtiğimiz Mayıs ayında Avustralya’da yaşanan doğa harikası olayda gökyüzünden milyonlarca yavru örümcek yağdı.

Yerel halkın “Meleğin saçları” adını verdiği ilginç olayda kasaba gökyüzünden inen milyonlarca örümcek ve örümcek ağı ile kaplandı. Intrnational Businees Times gazetesinde yer alan habere göre şaşkına dönen bölge halkı bu ilginç manzarayı görüntüleyip sosyal medyada paylaştı. Kasabanın ağlarla kaplandığı hatta bazı evlerin bile örümcek ağı içinde olduğu da belirtilmişti.

Peki örümcek yağmurunun sebebi nedir?

orumcek-18102015

Avustralya’da gökten bir anda milyonLarca örümcek yavrusu yağdı. Bu minik yaratıklar bir anda bölgede bulunan tüm evlere doluştular. Her şey öyle kısa sürede oldu ki insanlar daha neler olup bittiğinin farkına varamadan tüm evler örümcek ağıyla kaplanmıştı. Dahası, örümcekler ördükleri ağların haricinde alternatif bir ağ kullanıp etrafta çılgınca dolaşıyor ve “balonlama” adı verilen şeyi gerçekleştiriyorlardı. Örümcek yağmuru, onların göç etme yöntemi.

Aynı durum 2007 yılında Arjantin’de de görülmüştü. Aslında bu garip olay sandığımız kadar ender yaşanan bir durum değil. Araknoloji uzmanı Rick Vetter (California Riverside Üniversitesi), bu yöntemi her zaman kullandıklarını ama normal koşullarda bu kadar çok örümceği bir arada görmediğimiz için farkına varmadığımızı söylüyor. Buna rağmen Avustralya örneğinde normal olmayan bir şey var: Örümcekler bu kadar kalabalık olduklarında etrafta gezmek için aynı yöntemi kullanmayı tercih etmiyorlar. Çünkü bunu kullanmalarının asıl sebebi, bulunduklara alana mümkün olduğunca yayılmak. Ve bunu hava durumu koşulları uygun olduğunda yapıyorlar. Tercih ettikleri mevsimse ilkbaharın son zamanlan ve son baharın ilk başladığı günler. Avustralya’da, havadan yağdıkları sırada koşulların bir anda bunun için elverişli duruma gelmesi onları böyle davranmaya itti.

Aşağıda yer alan videomuzdan ise Brezilya’da yaşanan örümcek yağmurunun görüntülerini izleyebilirsiniz.