Yapılan uluslararası bir araştırma sonuçlarına göre, okulda bilgisayar kullanılmasının öğrencilerin başarısını düşürdüğü ileri sürüldü.

okulda-bilgisayarEkonomik İşbirliği ve Geliştirme Örgütü’nün (OECD) gerçekleştirdiği uluslararası araştırma sonuçlarına göre, daha fazla teknoloji kullanılan okullarda öğrencilerin başarılarının artmadığı, aksine düştüğü görülüyor.

OECD Eğitim Direktörü Andreas Schleicher, okullara teknoloji için yapılan milyarlarca dolarlık yatırımın “sahte umutlar” yarattığını söyledi. Schleicher, okullarda bilgisayar kullanımı arttıkça başarı oranının düştüğünü belirtti.

OECD, Türkiye dahil olmak üzere, 70′ten fazla ülkede yapılan uluslararası testlerde teknoloji kullanımının etkisini araştırdı. Sonuçlar, bilgi ve iletişim teknolojisine büyük yatırım yapan eğitim sistemlerinde gözle görülür bir gelişme kaydedilmediğini ortaya koydu. Diğer yandan uluslararası testlerde en başarılı olan Asya eğitim sisteminde çok az teknoloji kullanıldığına da dikkat çekildi.

Two young girls working on a laptop in the classroom

Gartner şirketindeki teknoloji analistleri, eğitim teknolojisine yıllık yatırımın 17.5 milyar pound (yaklaşık 79 milyar TL) olduğunu belirtiyor. Bu rakamın İngiltere’de 900 milyon pound (yaklaşık 4 milyar TL) olduğu kaydediliyor.

Schleicher’a göre, farklı eğitim sistemlerinde eğitim gören öğrenciler arasındaki sosyo-ekonomik ayrım teknoloji yoluyla azalmıyor, daha da belirgin hale geliyor. Sosyo-ekonomik farkın kapatılması için iyi bir okuma ve matematik bilgisinin, teknolojiye erişimden daha etkili olduğunu belirtti. Sınıftaki teknolojinin ilgiyi dağıttığını kaydeden Schleicher, öğrencilerin ev ödevlerinde internetten buldukları bilgileri “kopyalayıp yapıştırdıklarına” dikkat çekti.

Araştırma sonuçlarına göre, en çok teknoloji kullanan ülkeler arasında bulunan Avustralya, Yeni Zelanda ve İsveç’teki öğrencilerin okuma performanslarında düşüş olduğu, İspanya, Norveç ve Danimarka’daki öğrencilerin test sonuçlarında ise ilerleme kaydetmedikleri gözlemlendi.

Öte yandan okullarda daha az teknoloji kullanan Güney Kore, Şangay, Hong Kong ve Japonya’daki öğrencilerin ise uluslararası testlerde en başarılı oldukları kaydedildi.