okse_otu_bitkisi-1110x400

Ökse otu çeşitli hastalıklara iyi gelmesi ve sağlıklı yaşam amacı ile kullanılması açısından oldukça önemlidir. Diğer şifalı bitkiler gibi ökse otunun da çayı yapılarak tüketilir. Ülkemiz de bu otlar açısından oldukça zengindir. Dört bir yanında farklı iklimler görüldüğü için her bölgede farklı bir bitki örtüsü vardır ve dolayısıyla her bölgenin kendine özgü otları bulunur. Ökse otu da bunlar arasında yerini almıştır.

Burç ağacı, Gökçe Ağacı, Haşişet – üd – ik , Çekem, Viscum, Gui ve Mistletoe gibi isimlerle de anılan ökse otu parazit olarak yetişen bir bitki türüdür. Genel olarak Türkiye, Bulgaristan, Bosna Hersek ve Arnavutluk’ta yetişen ökse otunun insan sağlığı için birçok faydası bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar ökse otunun tümör oluşumunu engellediğini tespit etmiştir. Ancak dikkat edilmesi gereken çok önemli bir husus var ki,  ökse otunun sadece yapraklarıyla yapılan çayı tüketilmelidir, meyvesi asla yenmemelidir.

Ökse Otu Bitkisi Nedir?

Ökse otu bitkisi farklı yerlerde ve farklı ağaçlar üzerinde, ağaçların gövdesine tutunarak yetişen bir ot türüdür. Zaman içerisinde büyüyerek sarmaşık şeklinde gelişimini tamamlar. Kavak, akasya, akçaağaç, kestane, söğüt, armut, erik ve kiraz ağaçları üzerinde yetiştiği görülür. Kendiliğinden ortaya çıkar ve herhangi bir tohumu da bulunmaz. Ortalama ömrü 70 yıldır. Gelişimi tamamlandıktan sonra yeşil ve oval yaprakları ortaya çıkar.  Daha sonra bunu kullanacak olan kişiler tarafından toplanır. Çeşitli işlemlerden geçirilerek aktarlara ulaştırılır. Bitkiyle hazırlanan çay halk arasında birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.

Ökse Otu Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Ökse otu çok sayıda faydası olan bir bitkidir ve çeşitli hastalıkların tedavisi için kullanılması ile de bilinir. Günümüzde kanser, hipertansiyon ve hepatit gibi zor hastalıkların tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır. Kan basıncını düzenleme özelliği bulunduğu için, bu hastalıklara sahip kişiler tarafında tercih edilen şifalı bir bitkidir. Bilimsel çevreler şuana kadar ortak bir karara varamasa da, kanser hücrelerinin yayılmasını engellediği ve tümörlerin küçüldüğüne dair araştırmalar mevcuttur. Buna karşın kanser tedavisinde kullanılan bazı ilaçların ökse otu içerdiği bilinmektedir. İçeriğinde herhangi bir zararlı madde bulunmaz. Ancak doğal bir tedavi yöntemi olsa da belirtilen dozajların üstünde  tüketilmemesi gerekir.

Ökse otu kullanımını düzenli bir şekilde gerçekleştiren kişiler, nefes darlığı probleminden kısa bir süre içerisinde kurtulabilirler. Astım hastalığı tedavisinde kullanılır. Ayrıca uzun süreli kullanım sonucunda net olarak bazı sorunlarının tamamen ortadan kalktığını gören hastalar olmuştur.  Sara hastalığı bulunan kişiler ve sürekli olarak nöbet geçirenlerin de kullanması durumunda, bu nöbetlerin sıklığının azaldığı görülmeye başlanmıştır. Sara krizi rahatsızlığı yaşayan kişiler açısından da sürekli olarak tercih edilen bir yöntemdir ve ilaç kullanımını da gerektirmediği için çok tercih edilen bir bitki olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bu büyük hastalıkların yanı sıra, günlük bazı sorunlar yaşayan kişiler için de çeşitli zamanlar içinde kullanımı son derece faydalı olmuştur. Kan basıncını düzenlediği için, ufak çaplı tansiyon sorunlarına çare olur.

Soğuk algınlığı yaşayan ve bunun neticesinde öksürük problemi ile karşılaşan kişiler ökse otu çayını birkaç gün içmeleri sayesinde öksürük problemlerinden kurtulur.  Adet gören kadınlar, adet döneminden birkaç gün önce ökse otu çayını içmeye başlarsa, şiddetli adet sancılarından kurtulmuş olurlar. Son olarak da, ishal problemi yaşayan kişiler için bağırsakların düzenli çalışması konusunda birebir etkisi vardır. Bazı kişiler bu sorundan sürekli olarak şikâyetçi olurlar ancak ökse otu kullanımı sonrasında ishal problemi de tamamen önlenmiş olacaktır.

Ökse Otu Bitkisi Nasıl Kullanılır?

Kullanım açısından ökse otu, en sık şekilde çayı yapılarak tüketilir. Çiğ olarak tüketilmesi nöbetlere neden olduğundan uzmanlar tarafından önerilmeyen bir yöntemdir. En uygun kullanım şekli, kurutulmuş şekilde alınan ökse otunu kaynar su içerisinde bekletip, süzdükten sonra çayını içmektir.

Ökse Otu Bitkisinin Yan Etkileri Nelerdir?

Ökse otunun meyveleri zehirlidir, kesinlikle bilinçsizce toplanıp yenmemelidir. Sadece sapları ve yaprakları tüketilir. Ancak bunlar da taze olarak tüketilmemeli, kurutulup kaynar suda bekletildikten sonra çayı içilmelidir. Bunlara ek olarak gebe ve emziren kadınlar, alerjisi olan kişiler doktoruna danışmadan asla tüketmemelidir.