Neden kilo veremiyorum diyenlerden misiniz? Diyetisyen Neslihan Aktepe’ye cevapla.tv olarak “Kilo vermeyi engelleyen nedenleri nelerdir?” diye sorduk.

Sorumuzu şöyle yanıtladı:

Kilo veremiyorsunuz çünkü bir uzman yardımı almadınız büyük olasılıkla ve Kan tahlili yaptırmadınız. O yüzden de boş yere çabalayıp duruyorsunuz.

Hemen kan tahlili yaptırın. Belki de sizde insülin direnci, demir eksikliği, yüksek şeker, tiroit bozukluğu vardır… Bir doktora başvurmadan, muayene ve kan tahlili olmadan diyette ısrar etmek gereksiz bir çaba olabilir. Gücünüzü ve hevesinizi tüketebilir.

Peki hangi tahliller özellikle yaptırılmalı?

Homa İnsülin direnci testi yaptırın: Şeker, karbonhidrat, tatlı-unlu mamulleri yakıp yakamadığınızla ilgili bilgi verir.

Kanda demir düzeyini ölçtürün: Kansızlık, sürekli bir açlık hissi ve halsizlik için ipucu verebilir.

Düşük kan şekerihipoglisemini kontrol ettirin: Ağır yemekler ve tatlılardan 2-3 saat sonra daha da acıkıp yemeğe, tatlılara, hamur işlerine önlenemez saldırışınızın bir nedeni olabilir.

Tiroit bezinin az çalışması yani hipotiroidi var mı diye kontrol ettirin: Az yeseniz bile bir türlü yağlanmanın önüne geçememenizin nedeni olabilir.

Alıntı: http://www.cevapla.tv