NASA, iki yeni gezegen keşfetti. Bilim dünyasını heyecanlandıran açıklamaya göre, bu gezegenler şu ana kadar bulunan dünya benzeri gezegenler arasında yaşam barındırma ihtimali en yüksek olanlar.

nasanın-bulduğu-yeni-gezegenler1

Yaşam için elverişli yeni gezegenler keşfedildi. NASA’nın gezegen avcısı Kepler Uzay Teleskobu, tıpkı dünya gibi canlılar için yaşamın mümkün olduğu iki yeni gezegen tespit etti. Bu gezegenler dünya’ya 1200 ışık yılı uzaklıkta. Dünya dan biraz daha büyük olan gezegenlere, Kepler – 62e ve Kepler – 62f adı verildi.

Dünya gibi onlarda kendi güneşlerine ne çok yakın, nede çok uzak. Ancak bu gezegenlerin güneşi dünyanınkinden yaklaşık iki buçuk milyar yıl daha yaşlı. Yani 7 Milyar yaşında. Bu yüzden bilim adamları gezegenlerde yaşam varsa çok daha gelişmiş olduğu düşünülüyor. Ayrıca gezegenlerden birinin Hawai gibi sıcak, diğerininse Alaska gibi soğuk olduğu tahmin ediliyor.

İki gezegenin birbirine olan uzaklığı da Dünya ile Mars arasındaki uzaklık kadar. Tüm bu veriler çerçevesinde iki gezegen şu ana kadar bulunan Dünya benzeri gezegenler arasında yaşam barındırma ihtimali en yüksek olanlar olarak değerlendiriliyor.