Namaz nedir? Namazın farzları nelerdir? Namaz ne zaman ve nasıl kılınır? Namaz hakkında bilgi.

Namaz; Müslümanlığın beş şartından biridir. Günde beş vakit namaz kılınır. Bunlardan başka, Ramazan ve Kurban bayramlarında olmak üzere, iki bayram namazı, bir de cuma namazı vardır. Namaz vakitleri ezanla bildirilir. Namaz kılmadan önce abdest almak şarttır. (Abdest nedir)

Beş vakit namaz ve bu namazların rekât sayıları şöyledir:

1 — Sabah namazı: 4 rekât (2 sünnet. 2 farz);

2 — Öğle namazı:. 10 rekât (4 sünnet, 4 farz, 2 son sünnet);

3 — İkindi namazı: 8 rekât (4 sünnet, 4 farz);

4 — Akşam namazı: 5 rekât (3 farz, 2 sünnet);

5 — Yatsı namazı: 13 rekât (4 sünnet, 4 farz, 2 son sünnet, 3 vitir).

Cuma ve bayram namazları ikişer rekâttır.

Namaz Nasıl Kılınır

Namaz kılarken Kıble’ye yönelinir. Cuma ve bayram namazı dışındaki namazlar tek olarak da, cemaatle de kılınabilir. Cuma ve bayram namazlarını ise cemaatle kılmak şarttır.

Niyet — Namaza dururken önce hangi namaz ve namazın hangi bölümü kılmıyorsa ona niyet edilir, sonra eller kulakların ucuna kadar kalkar, bu sırada «Allahu ekber» elenir. Erkekler parmakları açık olduğu halde baş parmaklarını kulaklarının memesine değdirirler. Kadınlar parmakları kapalı olduğu halde ellerini kulağın önüne getirirler.

Rekât — Namaza durduktan sonra, bir defa secde edip tekrar doğruluncaya kadar olan namaz süresine bir «rekât» denir. Bir rekât namaz şu şekilde kılınır:

Yukarıda anlattığımız şekilde namaza durduktan sonra el bağlanır. Erkekler göbek üstünde, kadınlar da göğüs üstünde el bağlarlar. El bağlanırken sağ el sol elin üstüne konur, sağ el baş parmak üstte, öteki dört parmak altta olmak üzere sol elin bileğini tutar.

Rükû — Bundan sonra Fatiha ve bir «zamm-ı sûre» okunur, «Allahu ekber» diyerek, öne doğru eğilip eller dizlere konur. Buna «rükû» denir. Rükûda üç defa «Subhane Rabbiyel Azim» (Allah’ın şanı münezzehtir) dedikten sonra «Semi Allahu li men hamide» (Allah, kendisine hamdedenlerin duasını işitir) denerek doğrulunur.

Secde — Doğrulur doğrulmaz: «Rabbena lek-el hamd» (Ey Allah, bütün hamd sana yaraşır) diyerek diz çökülür, alın yere, iki el de başın iki yanına konur. Buna «secde» denir. Secde halindeyken üç defa: «Sübhane Rabbiyel âlâ» (Yücelerden yüce olan Allah’ın şanı münezzehtir) denir, yeniden «Allahu ekber» denerek kalkılır.

İkinci rekâttan sonra ayağa kalkılmaz, diz çökerek oturulur. Otururken «Ettahiyyatü» okunur. Kılınacak namaz iki rekâtsa o zaman «Ettahiyyatü» ile beraber «Allahümme salli» okunur, selâm verilir. Dört rekâtlı
farz veya sünnetler kılmıyorsa o zaman «Ettahiyyatü» okunduktan sonra selâm vermeden kalkılır, el bağlanarak üçüncü rekâta başlanır, ancak dördüncü rekâtın sonunda selâm verilir.

Selâm — Selâm başı iyice sağa ve sola çevirerek verilir, sağa ve sola bakarken «Esselâmu aleyküm ve rahmetullah» denir.

Selâmla beraber dört rekât namaz bitmiş olur. Bundan sonra namazın geri kalanını kılmak için yeniden namazın hangi kısmı kılınacaksa o kısmı kılmaya niyet edilir ve namaza durulur.

Dua — Son defa selâm verdikten sonra dua edilir, namaz biter.

Namazın Şartları

Namaz kılarken abdest almak suretiyle yıkanmış olmak nasıl şartsa, elbiselerin temiz, düzgün olması da şarttır. Kirli çamaşır ve elbiselerle namaz kılınmaz. Kirli elbiselerle camiye gidilmez. Camiye giderken ayrıca yenecek şeylere de dikkat etmek, soğan, sarmısak gibi ağız kokutan şeyleri yememek gerekir.

Namaz kılmak için ayakkabı çıkarmak şart değildir. Temiz olmak şartıyla ayakkabıyla namaz kılınabilir. Kadınların namaz kılarken saçlarını örtecek şekilde bir başörtüsü kullanmaları, çoraplı olmaları şarttır, erkekler için başı örtmek şartı yoktur.

Cemaatle namaz kılınırken erkekler önde, kadınlar arkada durur. Kadınlar da erkekler gibi diledikleri zaman camiye gidebilirler. Ancak, cuma ve bayram namazları yalnız erkeklere mahsustur, kadınlar kılamaz.

Namazda bulunan bir kimsenin en büyük inanışla kendini Allah’a vermesi gerekir. Gülme, konuşma, başka yere bakma namazı bozar.