Mürekkep balığının özellikleri nelerdir? Nerede yaşar? Mürekkep balığı hakkında bilgi…

Latince adı “Sepia” olan mürekkep balığı kafadan ayaklılar sınıfının, ön ayaklılar takımının sepiidae ailesindendir.

Bir yumuşakça olan mürekkep balığının yaklaşık 80 türü bulunmaktadır. Bu türler, 7,5 santimetreden 1,5 metreye kadar farklı boyutlarda olabilir. Bugüne kadar saptanmış en büyük mürekkep balığı 1888’de Yeni Zelanda’da bulunmuştur. Bu canlı, 19 metre uzunluğundaydı ve ağırlığı da 1 tonu aşmaktaydı. Uzunluğunun yaklaşık yüzde 90’ını kolları oluşturuyordu.

Yüzgeçleri dar olan bu canlıların, beş çift kol ağzı bulunur. Bunlardan ikisi kavramak için geriye kalan sekizi ise emici organ vazifesi görür. Kollarının içlerinde birçok vantuz vardır.

Mürekkep balıkları, kafa boşluklarındaki solungaçlarla solurlar. Kuvvetli çeneleri vardır. Mürekkep balıkları avlarını felç ederek öldürürler. Bunun için avının omuriliğini ısırıp kopartır. Yumurtlayarak üreyen mürekkep balıkları, yumurtalarını mercan dallarına ve diğer sualtı yaratıklarına yapıştırırlar. Üreme dönemlerinde vücutlarında koyu çizgiler oluşur.

Mürekkep balıklarına ismini veren ise bağırsaklarındaki mürekkep kesesidir. “Sepia” ismi verilen bu kese tehlike anlarında suya bırakılır ve bu sayede su bulanınca, kaçarlar.

Bu canlıların bir diğer önemli özelliği ise renk hücreleri sayesinde bulundukları çevrenin rengini almalarıdır. Renk değişimi, kavga sırasında ya da korku duyduklarında da gerçekleşir. Vücut rengi değişimiyle birlikte gözleri de maviden kırmızıya dönüşür.

cuttlefishbycxedms4-1Mürekkep balıkları çok özel bir görme duyusuna sahiptir. Çok büyük olan gözlerinde 70 milyon görme hücresi bulunur. Büyüklüklerine oranla 28 santimetre büyüklüğe ulaşan gözleri olan mürekkep balıkları vardır. Görüş alanı 360 derecedir, arkalarını dahi görürler. Keskin gözleri 120 metreyi bile görebilir. Ayrıca bu canlıların hassas bir koku alma duygusu vardır. Bu canlılar neredeyse sağırdır. Bu dezavantajlarını üstün görme duyguları ile kapatırlar.

Mürekkep balıkları en çok Atlas Okyanusu’nun kuzeydoğusunda, İngiliz Kanalı’nda Kuzey Denizi’nde ve Akdeniz’de görülür.

Sudan daha hafif oldukları için rahatlıkla alçalır ve yükselirler.

Bu canlılar, daha çok karides, yengeç gibi kabuklularla beslenir, kabukluların yanı sıra balık ve diğer deniz hayvanlarını da yerler.  En büyük düşmanları kedi balığı, köpekbalığı, foklar ve balinalardır.

Mürekkep balığının, İtalya, Yunanistan başta olmak üzere Akdeniz mutfağında ve Uzakdoğu mutfağında tercih edilen bir lezzettir.

Mürekkep balıkları tarih boyunca mürekkepleri için yazıda kullanılmıştır.