Muhabbet kuşları, doğası itibariyle eğitime oldukça açık ve dost canlısı olan bir kuş türüdür. Muhabbet kuşları, papağanlar kadar konuşmaz fakat küçük yaştan itirabaren verilen eğitimler ile istenilen sesleri çıkarabilmektedir. Muhabbet kuşlarının iyi bir şekilde eğitilebilmesi için kendini güvende hissetmesi çok önemlidir.

1392297535_muhabbet-kuslari

Yavru bir muhabbet kuşunun eğitimine başlanmadan önce 1 haftalık bir bekleme süresi gerekmektedir. Bu süreç içerisinde muhabbet kuşu etrafına alışabilmekte ve sahibini tanımaya çalışabilmektedir. Muhabbet kuşunun konumu da eğitiminde oldukça önemlidir. Muhabbet kuşları, mutlaka insanların olduğu yerde bulunmalıdır. Bu nedenle muhabbet kuşunuzu oturma odasında veya bulunduğunuz ortamda bulundurun. Böylece kısa bir sürede sahibine ve insanlara alışıp, sıkılmayacaktır.

Muhabbet kuşlarını eğitime cevap verebilmesi için yuvasının ferah, geniş ve uygun bir ortamda olması gerekmektedir. Muhabbet kuşunun sessiz, karanlık ve tozlu bir ortamda olmaması gerekmektedir. Bununla birlikte yeminin ve suyunun her gün değiştirilmesi gerekmektedir.

Doğal yaşam ortamı sağlandıktan sonra eğitim safhasına geçilebilir. Öncelikli olarak muhabbet kuşunuzu cesaretli bir hale getirin. İstenileni yapmasını ardından ona ödül olarak sevdiği yiyeceklerden verin.

Muhabbet kuşunun sizinle birlikte zaman geçirmesine dikkat edin. Kafesinden çıkarıp, omuzunuza konmasına izin verin. Muhabbet kuşunun kafesinde bulunduğu zamanlarda da onunla konuşun ve kısa, tek heceli kelimeler söyleyin.

Muhabbet kuşları, tiz sesleri kolay çıkarabilmektedir. Genelde erkekleri daha fazla konuşumakta ve eğitilebilmektedir. Dişileri genelde konuşmayı tercih etmemektedir. Fakat dişi muhabbet kuşları da belirli hareketlere erkekler gibi alışabilmektedir.

Muhabbet kuşlarını çok fazla elinize almayın. Kafesinden çıkarmak istediğinizde tek parmağınızı uzatın. Bu şekilde kendini daha rahat hissedecektir. Muhabbet kuşlarının kafesinin içerisinde ayna veya kuşa benzeyen oyuncaklar bulundurmak, muhabbet kuşunun eğitimine katkı sağlamaktadır. Bu şekilde kendisini yalnız hissetmeyecektir.

Muhabbet kuşlarının eğitimi tamamen ilgi ile ilgilidir. Eğer ilgilenme fırsatınız yoksa, muhabbet kuşunun yanında bir radyo veya televizyonu açık bir şekilde bulundurabilirsiniz. Muhabbet kuşlarının belirli sesleri tekrar etme özelliği vardır. Bu nedenle söylemesini istediğiniz sözcükleri her gün düzenli olarak karşısına geçerek söyleyin. Kelimeleri basit seçin ve olabildiğince fazla tekrar edin.