muhabbet-kusu-meyve

Muhabbet kuşları, doğal yaşamlarında çok çeşitli besinler ile beslenebilme şansına sahipken evde bakıldığında ağırlıklı olarak darı ve tohumlardan oluşan yemlerle beslenmekte. Bu yemler, kuşlarımızın hayatını sürdürmesi için yeterlidir ancak sadece yemle beslenmeleri vücutlarının tüm ihtiyacını karşılamaz. Muhabbet kuşlarının sağlıklı ve zinde olmaları için öncelikli olarak besin çeşitliliği dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Tahıl, sebze ve meyve çeşitleri ile beslenebilen muhabbet kuşları için bazı ürünler oldukça da tehlikeli olabilmektedir. Bu sebeple emin olmadığımız bir besin kesinlikle muhabbet kuşlarına yedirilmemelidir. Ayrıca muhabbet kuşlarının besin maddelerine karşı seçici davranabileceği ve her kuşun kendine göre bir beslenme alışkanlığı olabileceği de unutulmamalıdır.

Kuşlarımıza aşağıdaki meyve ve sebzeleri verebiliriz ancak bu yiyecekleri vermeden önce güzelce yıkayın ve kurulamayı ihmal etmeyin. Çünkü bu ürünlerin üzerinde tarımda kullanılan ilaç kalıntıları ya da çeşitli bakterileri üzerinde barındırıyor olabilir. İyi yıkanmamış besinlerden her türlü hastalık, iç parazit kapılabilir. Yıkadıktan sonra kurulanmasının nedeni ise kuşunuzun ishal olmasını önlemektir.

muhabbet-kuslari-neleri-yerMuhabbet kuşları hangi sebze meyveleri yiyebilir?

Havuç (Sıkça tüketilebilir, dilimleyerek ya da rendelenmiş olarak verilebilir)
Marul (Fazlası ishale neden olur)
Maydanoz (C vitamini deposudur. Fazlası kalsiyum eksikliği olan kuşlarda zararlı olabilir)
Brokoli (Sıkça tüketebilirler)
Karnabahar yaprağı (Sıkça tüketebilirler)
Lahana ve Kara Lahana (Fazlası ishale neden olur)
Ispanak (Fazla tüketimi kemik gelişimine zarar verir)
Pancar yaprağı (Fazla tüketimi kemik gelişimine zarar verir)
Şalgam yaprağı (Fazla tüketimi kemik gelişimine zarar verir)
Elma, Erik, Şeftali, Kayısı ve Kiraz yiyebilirler ancak bunların çekirdekleri zehirli olabilir. Kuşlarımıza bu meyveleri verecekseniz dilimleyip çekirdek kısımlarını çıkararak vermenizi tavsiye ederiz.
Domates‘in kendisi kuşlar için yararlıdır ancak sap ve yaprağı kuşlara toksiktir, kuşlarımıza verirken bunları ayıklamayı unutmayın.
        Patates‘in haşlanmış olarak verilmesi faydalıdır ancak çiğ olarak verilmemelidir.

Aşırıya kaçmamak kaydıyla verilebilecek diğer meyve ve sebzeler: Armut, Üzüm, Kivi, Dut, Kavun, Çilek, Ayva, Ananas, Portakal ve Mandalina Kabuğu, Biber, Roka, Tere, Patlıcan, Semizotu, Pazı, Salatalık, Bezelye (pişmiş), Barbunya (pişmiş), Fasulye (pişmiş), Balkabağı, Kereviz (sap kısmı), Salatalık (fazlası zararlıdır), Pırasa, Limon-Portakal-Karpuz Çekirdeği.

Muhabbet kuşları için zararlı yiyecekler nelerdir?

Tuz ve tuz içeren tüm yiyecekler, sodyum zehirlenmesine yol açabilir. Kuşun aşırı miktarda su içmesine ve idrar yapmasına, depresyona, kalp ve böbrek tahribatına, sinirsel hiperaktiviteye, titreme nöbetlerine ve sonunda beyin kanaması ve ölüme sebep olabilir. Vücut ağırlığı 50 gram olan bir muhabbet kuşuna bir patates cipsinin çeyrek kadarını yedirmek, insanın bir oturuşta 350 tane yemesine eşittir.

Şeker ve şekerli besinler, sindirim sistemleri tohum ve tane yemek için yapılanmış kuşlarda birçok sağlık sorununa ve fazla tüketildiğinde ölüme yol açabilir.

Çikolata ve kakaolu yiyecekler, içerdiği teobromin nedeniyle kuşlar ve tüm evcil hayvanlar için sadece zehirdir. Kahve ve kafein içeren besinleri de bu gruba dahil edebilirsiniz.

Limon ve Greyfurt, asit oranı yüksek olması nedeniyle risklidir.

Sarımsak ve soğan, alyuvarların tahribatına ve sindirim sistemi sorunlarına yol açar.

Mayalı yiyecekler ve mantar, çok ciddi sindirim sorunlarına sebep olur.

Avokado, kuşlar için en tehlikeli yiyeceklerden birisi. Muhabbet kuşları için toksik bir gıda olması nedeniyle solunum durmasına, kalp etrafında sıvı toplanmasına ve ani ölüme sebep olabilir.

Süt vb. laktoz içeren gıdalar, muhabbet kuşları için toksik etki yapabilir, ishale neden olabilir.

Yaş Hurma, şeker oranı yüksek bir gıdadır.

Alkol ve alkol içeren yiyecekler, çok az miktarlarda bile olsa, kuşlar için ölüme neden olabilir.

Yer Fıstığı‘nın kabuğunda mantar rahatsızlıklarına neden olacak bakteriler bulunmaktadır

Sodalı ve karbonatlı besinler, sindirim sisteminde sorunlara yol açar.

Abur cubur yiyecekler kesinlikle kuşlarımıza verilmemelidir. Her tür cips, bisküvi, şekerleme vb. ürünler; kuşun sindirim sistemini çökertir, karaciğer ve böbrek iflasına yol açabilir.

Muhabbet kuşlarınıza taze meyve sebze vermeye çalışın. Kurutulmuş meyve verecekseniz; işlemden geçmemiş, şeker eklenmemiş, boya katılmamış, güvenilirliğinden emin olduğunuz kuru meyveleri almaya dikkat edin.